Polska obecność w Beijing

22 kwietnia zakończył się 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Beijing. W ramach festiwalu odbyły się projekcje polskich filmów oraz wydarzenia związane z polskim rynkiem filmowym. Na festiwalu była obecna liczna polska reprezentacja.

Polskie filmy w Chinach

W sekcji Panorama 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Beijing znalazły się cztery polskie filmy, które miały na festiwalu chińskie premiery. W pokazach wzięli udział twórcy filmów, którzy po projekcjach mieli okazję spotkać się z chińską publicznością w ramach sesji Q&A. W Beijing zaprezentowano: „Tarapaty” Marty Karwowskiej, „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, „Photon” Normana Leto oraz „Podatek od miłości” Bartłomieja Ignaciuka. Filmy reprezentowali Marta Karwowska, Aleksandra Bielska, Norman Leto oraz Aleksandra Domańska.

Jan A.P. Kaczmarek w jury festiwalu

Jury 8. MFF w Beijing. Fot. BIFF

W jury 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Beijing zasiadał polski kompozytor, laureat Oscara, twórca i dyrektor Transatlantyk Festival Jan A.P. Kaczmarek. Przewodniczącym jury był reżyser Wong Kar Wai, a w składzie znaleźli się także reżyserzy Ruben Ostlund, Johnatan Mostow, Calin Peter Netzer oraz aktorzy Yihong Duan i Shiu Qui.

Polskie stoisko podczas Beijing Film Market

Obecni na odbywającym się w dniach 18-20 kwietnia Beijing Film Market przedstawiciele branży filmowej mogli po raz pierwszy odwiedzić polskie stoisko. Zostało ono zorganizowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej we współpracy z Warszawską Fundacją Filmową oraz chińską firmą Film Factory. Stoisko współtworzyła Polska Komisja Filmowa.

Podczas targów odbyła się prezentacja polskiej branży filmowej „Polish Cinema – Strong European Market”, w której udział wzięli: Robert Baliński (PISF), Stefan Laudyn (Warszawski Festiwal Filmowy), Tomasz Dąbrowski (Polska Komisja Filmowa) oraz Artur Zicz (Platige Image).

Podczas prezentacji przedstawiciele chińskiej branży filmowej uzyskali informacje o naszym rynku filmowym, możliwościach koprodukcji z Polską, poznali polskie festiwale filmowe, lokacje oraz firmy świadczące usługi postprodukcyjne i VFX. Przedstawiono także sukcesy polskiego kina na arenie międzynarodowej.

W trakcie festiwalu dyrektor PISF Radosław Śmigulski oraz inni reprezentanci polskiej branży wzięli udział w Co-Production Forum oraz spotkali się z chińskimi producentami filmowymi, a także z prezesem rządowego China Film Co-production Cooperation, Miao Xiaotan.

Chiński rynek kinowy

Chiny są obecnie drugim co do wielkości rynkiem kinowym na świecie. Konsekwentnie od 2012 roku współpracę z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Beijing rozwija dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego Stefan Laudyn. W ramach projektu CentEast w Beijing odbywa się prezentacja wybranych works-in-progress z Europy Środkowej i Wschodniej, a w Warszawie prezentują się przedstawiciele chińskiej branży.

4 grudnia 2017 roku w Chinach w mieście Luchu leżącym w dystrykcie Nanjing odbyła się konferencja prasowa pod hasłem „Współpraca między Chinami i Polską w dziedzinie produkcji animacji”. Dotyczyła ona koprodukcji serii animowanej „Przytul mnie” z udziałem producenta z Polski – Animoon oraz chińskiego koproducenta – Animex. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz chińskich a także przedstawiciele PISF. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.pisf.pl.

Wielkim sukcesem okazała się chińska dystrybucja filmu „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Animacja zarobiła na chińskim rynku ponad 10 milionów dolarów.

W ostatnich latach kilka polskich filmów zostało znakomicie przyjętych na chińskich festiwalach filmowych, co jest dobrym prognostykiem, jeśli chodzi o przyszłą współpracę filmową.


24.04.2018