Polski dokument w parlamencie szwedzkim

20 stycznia szwedzcy parlamentarzyści obejrzą dokument Ireneusza Dobrowolskiego „Rachunek szczęścia”, do którego scenariusz napisał Andrzej Bart. Będzie to skandynawska premiera filmu.

Bohaterką filmu jest Stella Czajkowska, wybitna pianistka. Wspomina dzieciństwo w latach 30. spędzone w Wolnym Mieście Gdańsku. Ta żydowska dziewczynka, uczennica niemieckiego konserwatorium, nie dostrzegała coraz aktywniejszych bojówek Hitlerjugend na ulicach miasta. Cudem przeżyła wojnę. Nie ominęła jej gehenna łódzkiego getta i wywózka do obozu zagłady w Oświęcimiu. Uratowała się z komory gazowej, dzięki chwilowej awarii komory.

Po wojnie, w Szwecji, jako profesor uniwersytetu w Goeteborgu, wygłaszała również wykłady o Holokauście dla młodych Szwedów. Wśród słuchaczy był Andres Hoegstroem, który zlecił potem kradzież oświęcimskiego napisu „Arbeit macht frei”.

Filmową biografię Stelli Czajkowskiej ilustrują kolaże łączące animację z filmami archiwalnymi i rysunkami.

Pokaz zorganizowany zostaje z okazji przypadającego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. Jest inicjatywą Leo Kantora, publicysty, twórcy i wieloletniego dyrektora festiwalu filmów dokumentalnych w Sztokholmie „Humanity in the World”, obecnie szefa szwedzkiego Międzynarodowego Forum Kultury.

 

Informacja prasowa

10.01.2011