Polski festiwal w Chicago

Niebawem w Chicago największy festiwal polskich filmów poza granicami kraju – Polish Film Festival in America. Będzie to już 21. edycja imprezy, potrwa od 6 do 22 listopada. Projekcje odbędą się w siedmiu głównych kinach Chicago.


Festiwal otworzą filmy „Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego i „Popiełuszko. Wolność jest w nas” Rafała Wieczyńskiego – tegoroczny festiwal nawiązuje bowiem do 20. rocznicy upadku komunizmu w Polsce. Film Bugajskiego zostanie pokazany 6 listopada w premierowym chicagowskim kinie AMC River East 21, zaś obraz Wieczyńskiego, który odniósł spektakularny sukces frekwencyjny w polskich kinach, chicagowska publiczność obejrzy dzień później w kinie Pickwick.

 

Pokaz filmu „Geberał Nil” poprzedzi przedpremierowa prezentacja krótkiego filmu animowanego „Kinematograf” w reżyserii Tomka Bagińskiego, artysty świetnie znanego chicagowskiej publiczności. PFFA pokazał dotąd wszystkie obrazy znakomitego młodego filmowca, nominowanego do Oscara za głośną „Katedrę”.

Z kolei przed filmem Wieczyńskiego Kinga Dębska przedstawi swój nowy obraz dokumentalny „Najbardziej lubię grać” o kilkuletnim geniuszu muzycznym z Polski Igorze Faleckim, którego wirtuozeria w grze na perkusji budzi zachwyt największych sław tego instrumentu na świecie. Sam bohater filmu wystąpi w czasie dwóch uroczystości inaugurujących festiwal ze specjalnym mini-koncertem.

W czasie uroczystości otwarcia zostaną wręczone nagrody przyznane przez Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Są wśród nich „Skrzydła” dla polskiego filmowca za osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej odniesione poza Polską, „Złota Ciupaga” za promocję filmu polskiego w Ameryce Północnej oraz statuetka „Anioła” dla osoby szczególnie zasłużonej dla rozwoju PFFA.

W czasie festiwalu zostanie wyświetlonych prawie 70 filmów. Ze szczegółowym programem można zapoznać się na stronie: www.pffamerica.com

Festiwal odbędzie się dzięki wsparciu PISF. Impreza jest ubiegłorocznym laureatem nagrody Instytutu w kategorii Promocja polskiego filmu za granicą.

 

09.10.2009