Polski film „Lekcja miłości” na Sydney Film Festival

Obraz „Lekcja miłości” w reżyserii Małgorzaty Goliszewskiej i Kasi Matei znalazł się w „Europe! Voices of Women in Film” w ramach Sydney Film Festival. Do programu, którego organizatorem jest European Film Promotion, został zgłoszony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się online od 10 do 21 czerwca.

European Film Promotion w 2016 roku powołała program „Europe! Voices of Women in Film” przy festiwalu filmowym w Sydney (SFF). Ma on za zadanie śledzić nowe projekty autorstwa najbardziej obiecujących reżyserek z Europy, które następnie prezentowane są w specjalnej sekcji festiwalu. W ten sposób program ten promuje talent i siłę kina tworzonego przez kobiety.

„Ta cząstka życia należy do mnie!” – mówi Jola, bohaterka filmu „Lekcja miłości” i pakuje walizki, żeby wreszcie po 40 latach uciec z przemocowego małżeństwa. Jola przez całe życie spełniała oczekiwania innych. Wychowywała samotnie szóstkę dzieci, pracowała po nocach, malowała usta mocną czerwoną szminką i udawała przed światem, że wszystko jest w porządku. Pewnego dnia coś z niej pęka i decyduje się przeżyć ostatnie lata życia pełną parą. Jedzie nad morze z przyjaciółkami, chodzi na tańce do kawiarni „Uśmiech”  i śpiewa wszystkim naokoło. Uwielbia piosenki o miłości, o której zawsze marzyła, ale jej nigdy nie zaznała. Pewnego dnia spotyka Wojtka, przystojnego starszego pana, który traktuje ją jak księżniczkę. Czy Jola będzie umiała odwzajemnić uczucie, otworzyć się po raz pierwszy w życiu na miłość? Zwłaszcza, że czasu ma znacznie mniej niż myślała.

Duet reżyserek

Małgorzata Goliszewska to reżyserska filmów dokumentalnych, ukończyła kurs DOK Pro w Szkole Wajdy w 2012 roku oraz POLSKA.DOC. Uzyskała tytuł magistra z zakresu sztuk multimedialnych. Pracowała na Wydziale Filmu Eksperymentalnego na ASP w Szczecinie. Zajmuje się różnymi dziedzinami, m.in. filmem dokumentalnym i sztuką współczesną. Wyreżyserowała kilka filmów krótkometrażowych. „Taki typ ptactwa” był pokazywany na IDFA, Doc/Fest Sheffield, Krakow FF, Docs Againts Gravity, New Horizons IFF i wielu innycg. Z kolei „Ubierz mnie” był doceniony przez krytyków jako innowacyjne spojrzenie na obraz kobiet. 

Reżyserka i fotografka Kasia Mateja to absolwentka Edinburgh College of Art w Szkocji na wydziale filmu i telewizji. Pracowała jako reżyserka, autorka zdjęć, montażystka, dźwiękowiec i producentka. Zrealizowała kilka krótkich dokumentów i filmów eksperymentalnych w Szkocji, Irlandii, Argentynie, Boliwii, Peru i Mongolii. Jej film dokumentalny „Silence on the way to the Reindeer People” zdobył nagrody na festiwalach w Brazylii, Rumunii, Portugalii i w Polsce. Prowadzi warsztaty z młodzieżą z trudnych środowisk.

Polska premiera filmu będzie mieć miejsce w trakcie Millennium Docs Against Gravity, który odbędzie się 4-13 września br.

28.05.2020