Polski film na 44. MFF w Cleveland

Film dyplomowy Katarzyny Babicz „Przywiązanie” znalazł się w oficjalnej selekcji trwającego właśnie (do 28 kwietnia), w formie online, Cleveland International Film Festival. Obraz jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film opowiada historię mężczyzny, który opuszcza żonę dla młodej, pięknej kochanki. Gdy zamieszkuje z nową wybranką, szybko wychodzi na jaw, że nie jest ona tym, kogo się spodziewał. Jego życie zmienia się w koszmar. Katarzyna Babicz jest zarówno reżyserką, jak i autorką scenariusza. Operatorem był Mateusz Klimek, za montaż filmu odpowiada Karolina Krakowiak, a muzykę – Marcin Cyronek. W obsadzie znaleźli się: Remigiusz Jankowski, Aleksandra Nowicka i Daria Jakubik.

Pierwsza edycja Cleveland International Film Festival odbyła się w 1977 roku i od tamtej pory promuje on kulturę filmową o wysokiej wartości artystycznej i kulturowej poprzez edukację i wystawy, które wzbogacają życie społeczności. Organizatorzy dbają o to, by publiczność poszerzyła swoją wiedzę o innych kulturach, odkrywała nowe zjawiska i poznawała kulisy pracy filmowców. Impreza umożliwia kwalifikację do Oscarów.

Katarzyna Babicz to absolwentka reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Wcześniej ukończyła dziennikarstwo oraz Akademię Teatralno-Wokalną Jerzego Turowicza w Lublinie. Jej debiutem był film Tatuś (2016) z główną rolą Cezarego Pazury. Druga etiuda „Jadłowstręt” (2017) otrzymała nagrodę za Najlepszy Film Studencki na Atlanta Horror Film Festival. Kolejne filmy „W sieci” i „Przywiązanie” były pokazywane m.in. w Berlinie, Moskwie, Los Angeles czy Seatlle.

20.04.2020