Polski film na Hot Docs Forum

Znane są już tytuły projektów, które zakwalifikowały się do tegorocznej, 21. edycji Hot Docs Forum. Wśród wybranych zgłoszeń z 18 różnych krajów znalazł się projekt nowego dokumentu Rafała Skalskiego, zatytułowany „Nurt”. Obraz otrzymał dotację Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Hot Docs Forum to dwudniowa sesja pitchingowa towarzysząca festiwalowi Hot Docs. Co roku uczestniczy w nim ponad stu przedstawicieli stacji telewizyjnych, funduszy i festiwali filmowych z Europy, Azji oraz obu Ameryk. W ciągu dwóch dni trwania Forum mają oni okazję obejrzeć prezentację wybranych projektów. Tegoroczna edycja odbędzie się w całości online w dniach 5-6 maja. Wówczas też poznamy laureatów Pitch Prize i Corus-Hot Docs Forum Pitch Prize. Po skończonym Forum, zarejestrowane nagrania wraz z komentarzem ekspertów zostaną udostępnione.

W tym roku w prestiżowym gronie wyselekcjonowanych tytułów znalazł się projekt nowego dokumentu Rafała Skalskiego „Nurt”. Opowiada on o pierwszym w historii świata spływie kajakowym najdłuższą rzeką świata – Amazonką, do którego doszło w 1985 roku. Zaczęło go 11 osób pochodzących ze wszystkich stron świata – skończyły dwie. Każdy z nich niósł ze sobą inny bagaż doświadczeń i inną historię. Byli wśród nich dziennikarz, fotograf, lekarka i kilku studentów, którzy uciekli do Ameryki Południowej przed szarością socjalistycznej Polski. Po 30 latach polski reżyser dociera do uczestników wyprawy, żeby dowiedzieć się, co wydarzyło się po drodze. Za pośrednictwem wywiadów, materiałów archiwalnych i animowanych kreacji spróbuje odtworzyć wyprawę, która na zawsze zmieniła losy wszystkich jej uczestników.

Za produkcję filmu odpowiadają Agnieszka Dziedzic i Agnieszka Skalska z Koi Studio.

Więcej informacji o Hot Docs Forum można znaleźć tu: https://www.hotdocs.ca/i/hot-docs-forum

17.04.2020