Polski film z nagrodą na Festiwalu Visions du Réel

Film „Zwyczajny kraj” w reżyserii Tomasza Wolskiego zdobył nagrodę na Festiwalu Visions du Réel. Polski dokument zwyciężył w kategorii dla najbardziej innowacyjnego filmu średniego metrażu. Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Visions du Réel organizowany jest w szwajcarskim mieście Nyon od 1969 roku. W początkach jego istnienia pokazywano głównie filmy szwajcarskie oraz produkcje z krajów bloku wschodniego, które bardzo trudno było zobaczyć publiczności z Europy Zachodniej. Obecnie jest jednym z największych festiwali filmu dokumentalnego w Europie. Tegoroczna edycja w całości odbywała się online.

„Zwyczajny kraj”, który na festiwalu miał swoją premierę, to film „found footage”, oparty na materiałach nagranych przez milicjantów oraz oficerów polskich służb bezpieczeństwa, którzy w niecodzienny sposób zarejestrowali portret komunistycznej Polski. Byli wszędzie, starając się pozostać niewidzialnymi. Filmowali z ukrycia w restauracjach, na ulicy, w sklepach. Podsłuchiwali rozmowy telefoniczne. Rejestrowali przesłuchania, podczas których szantażując, łamali przesłuchiwanego i zmuszali do współpracy.

Twórcy filmu

Reżyser filmu, Tomasz Wolski, to członek Europejskiej Akademii Filmowej, Polskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych. Jest autorem krótkich filmów fabularnych „Problem” (2020 – przed premierą) oraz „Córka” (2015) – nagrodzonego na Angers Premiers Plan (Grand Prix oraz nagroda publiczności) oraz na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Wyreżyserował też 14 filmów dokumentalnych m.in. „Festiwal” (2017), „Lekarze” (2011), nagrodzonych na festiwalach w Los Angeles Film Festival, Palm Springs Film Festival, Flickerfest Int. Film Festival w Sydney, Krakow Film Festival, Wroclaw New Horizons, Docs Against Gravity Film Festival i wielu innych. Jest autorem zdjęć do m.in. „Lekarzy” i „Krzyżoków”, za które otrzymał dwie Złote Żaby na Camerimage Festival, a także montażystą „21 x Nowy Jork”, nominowanego do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Za produkcję filmu odpowiada Anna Gawlita, nagrodzona jako najlepsza producentka na Festiwalu Era Nowe Horyzonty (2008) i Krakowskim Festiwalu Filmowym (2017). Członkini Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej, producentka i kierowniczka produkcji filmów m.in. Tomasza Wolskiego, Piotra Stasika i Aleksandry Maciuszek, które były nagradzane na Jihlava International Documentary Film Festival, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Palms Springs Film Festival, Margaret Mead w Nowym Yorku, Docs Against Gravity i wielu innych. Obecnie kończy pracę nad pełnometrażowym debiutem fabularnym artystki wizualnej Agnieszki Polskiej „Hura, wciąż żyjemy”. W 2018 roku zrealizowała swój samodzielny reżyserski debiut – film dokumentalny pt. „Krzyżoki”, który otrzymał m.in. Złotą Żabę na Camerimage i nagrodę Grand Prix na Cork Film Festival w Irlandii, oba kwalifikujące do ubiegania się o nominację do Oscara.

04.05.2020