Polskie akcenty na festiwalu w Rzymie

W dniach 15-22 czerwca 2012 w Rzymie odbyła się 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych i Nowych Obrazów Arcipelago. W programie wydarzenia znalazły się polskie akcenty: filmy, goście i panel na temat edukacji filmowej. Festiwal był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Krótkie metraże z Polski w Rzymie

W ramach sekcji „Focus Polonia” włoska publiczność zobaczyła polskie filmy krótkometrażowe. Wśród nich znalazły się obrazy zrealizowane w PWSFTviT w Łodzi: „Śmierć prowincjonała” Krzysztofa Zanussiego, „Rozbijemy zabawę” „Dwaj ludzie z szafą” i „Gdy spadają anioły” Romana Polańskiego, „Kiedy ty śpisz” Andrzeja Wajdy, „Pieniądze albo życie” i „Erotyk” Jerzego Skolimowskiego, „Urząd”, „Tramwaj” i „Koncert życzeń” Krzysztofa Kieślowskiego, „Kwadrat” Zbigniewa Rybczyńskiego.

Filmy ze wsparciem PISF

W programie znalazły się również filmy, które były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej m.in. „Podróż” Dariusza Glazera, „Moja biedna głowa” Adriana Panka, „Twist and blood” Kuby Czekaja, „Glasgow” Piotra Subbotko, „Echo” Magnusa von Horna, „Ogrodzenie” Tomasza Matuszczaka, „Gdyby ryby miały głos” Tomasza Jurkiewicza, „Szelest” Leszka Korusiewicza, „Hanoi-Warszawa” Katarzyny Klimkiewicz, „Lunatycy” Macieja Sterło-Orlickiego, „Opowieści z chłodni” Grzegorz Jaroszuka.

Zanussi gościem honorowym

Gościem honorowym 20. edycji festiwalu Arcipelago był reżyser Krzysztof Zanussi. Na festiwalu pojawili się również m.in. rektor PWSFTviT Robert Gliński, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Jaroslaw Mikolajewski oraz Elisa Amoruso, młoda włoska reżyserka, która realizuje właśnie swój pierwszy film fabularny, polsko-włoską koprodukcję z Robertem Więckiewiczem w roli głównej.

Panel o polskiej edukacji filmowej

19 czerwca w Instytucie Polskim w Rzymie odbył się polsko-włoski panel na temat polskiej edukacji filmowej „Stworzyć filmowca – polski model edukacji filmowej: pomiędzy tradycją a innowacją”. W debacie wzięli udział m.in.: rektor PWSFTviT Robert Gliński, reprezentantka Krakowskiej Fundacji Filmowej Katarzyna Wilk i reżyserzy Katarzyna Klimkiewicz, Leszek Korusiewicz i Maciej Sterło-Orlicki i Caterina D’Amico, dyrektorka Casa del Cinema. Moderatorami dyskusji byli Stefano Martina, dyrektor artystyczny Festiwalu i Massimiliano Nardulli, koordynator retrospektywy Focus Polonia i dyrektor ds. programowych Festiwalu Filmow Krótkometrażowych w Brest (Francja). 

 

Uczestnicy panelu rozmawiali na temat współczesnej i dawnej edukacji filmowej w Polsce, porównując ją z realiami włoskimi. Tematem rozmów były m.in. polskie szkoły filmowe: PWSFTviT w Łodzi, Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Szkoła Wajdy. Goście debaty podzielili się także swoimi spostrzeżeniami na temat polskich produkcji filmowych oraz krajowej i zagranicznej dystrybucji filmów. Poruszono także kwestię dysproporcji pomiędzy produkcją dobrych i nagradzanych pełnometrażowych filmów fabularnych i krótkich metraży, których powstaje w Polsce znacznie więcej. Sytuacja ta jest spowodowana m.in. problemami z jakimi borykają się młodzi filmowcy po ukończeniu szkoły: często trudno jest im znaleźć producenta i środki na produkcję filmu pełonemtrażowego. 

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.arcipelagofilmfestival.org.

28.06.2012