Polskie akcenty na Festiwalu w Toronto

Film „Quo vadis, Aida?”, którego polską producentką jest Ewa Puszczyńska oraz hinduski obraz „The Disciple” ze zdjęciami Michała Sobocińskiego znalazły się wśród 50 produkcji w oficjalnym programie 45. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Impreza odbędzie się w dniach 10-19 września w zmienionej formule.

Z uwagi na pandemię koronawirusa, tradycyjne pokazy (tylko podczas pierwszych pięciu dni trwania imprezy) z ograniczoną liczbą widzów będą odbywać się obok pokazów samochodowych, cyfrowych, wirtualnych czerwonych dywanów oraz zdalnych konferencji.

Organizatorzy Toronto umiejętnie połączyli selekcję Cannes, z programem Festiwalu w Wenecji, uzupełniając je o własne propozycje. Wśród znaczących reżyserskich nazwisk znaleźli się m.in.: Thomas Vinterberg, Francois Ozon, Werner Herzog, Kornel Mundruczo, Frederic Wiseman czy Gianfranco Rosi. Niemal połowa filmów została wyreżyserowana przez kobiety. Są tutaj m.in. debiuty dwóch cenionych amerykańskich aktorek: Halle Berry i Reginy King. 45. MFF w Toronto otworzy „David Byrne’s American Utopia” w reżyserii Spike’a Lee. Oficjalną selekcję festiwalu można znaleźć tutaj.

„Quo vadis, Aida?” (fot. materiały prasowe)

„Quo vadis, Aida?”

Film jest koprodukcją aż ośmiu państw: Polski, Bośni i Hercegowiny, Austrii, Rumunii, Holandii, Niemiec, Francji i Norwegii. Polskim producentem „Quo vadis, Aida?” jest Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), a autorem muzyki Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Reżyserką i autorką scenariusza jest Jasmila Žbanić, której debiut fabularny – „Grbavica” zdobył w 2006 roku Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie, a także był nominowany do Europejskich Nagród Filmowych w kategorii Najlepszy Film i Najlepsza Aktorka.

Bośnia, lipiec 1995. Aida jest tłumaczką ONZ w małym miasteczku Srebrenica. Kiedy serbska armia przejmuje miasto, jej rodzina znajduje się wśród tysięcy obywateli szukających schronienia w obozie ONZ. Jako osoba mająca wgląd w negocjacje, Aida ma dostęp do kluczowych informacji, które musi interpretować. Co jest na horyzoncie dla jej rodziny i ludzi – ratunek czy śmierć? Który ruch powinna wykonać?

„Disciple” (fot. materiały prasowe)

„Disciple”

Z kolei polski operator Michał Sobociński jest autorem zdjęć do hinduskiego filmu – „The Disciple” w reżyserii Chaitanya Tamhane, który również bierze udział w Konkursie Głównym. Sharad Nerulkar poświęcił całe życie, by zostać indyjskim wokalistą klasycznym, co udaje się niewielu. Wtajemniczony w tę wielowiekową tradycję przez ojca, realizuje swoje marzenie ze szczerością i dyscypliną, całkowicie oddając się swojej artystycznej pasji. Dążąc do osiągnięcia najwyższego poziomu swojego rzemiosła, Sharad śledzi święte tajemnice i rytuały zawarte w dawnych muzycznych legendach. Ale z biegiem lat będzie zmuszony godzić realia życia we współczesnym Bombaju z wybraną przez siebie ścieżką, co doprowadzi go do odnalezienia swojego prawdziwego głosu w muzyce i życiu.

03.08.2020