Polskie akcenty w Cannes

Festiwal w Cannes
Fot. www.festival-cannes.com

 

Już dziś rozpoczyna się w Cannes najważniejszy na świecie Międzynarodowy Festiwal Filmowy, któremu przez kolejne 11 dni towarzyszyć będą jedne z największych targów filmowych: Marche du Film. W tym roku kinematografię Polską reprezentują dwa tytuły: „Turysta” w reżyserii Mateja Subiety oraz polsko-francuska koprodukcja „Robert Mitchum nie żyje”, w reżyserii Oliviera Babineta i Freda Kihna.

 

„Turysta” w reżyserii debiutanta Mateja Subiety prezentowany będzie w ramach Tygodnia Krytyki Filmowej – Semaine de la Critique (pokazy Nisi Masa). 10-minutowa nowela opowiada o starszych ludziach z postkomunistycznego osiedla, którzy dzięki abstrakcyjnemu, pozytywnemu myśleniu potrafią choć na chwilę cofnąć się do radosnych chwil z dawnych lat. Scenariusz Mateja Subiety (na co dzień dyrektora artystycznego Odeonu) został uhonorowany w 2006 roku europejską nagrodą Nisi Masa. W filmie udział wzięli uznani Polscy aktorzy m.in.: Stanisław Brudny i Anna Milewska. Producentem filmu jest Studio Filmowe Odeon.

Dofinansowana przez PISF polsko-francuska koprodukcja „Robert Mitchum nie żyje”, w reżyserii Oliviera Babineta i Freda Kihna, pokazywana będzie w ramach sekcji L’ACID (L’Association du Cinema Independant pour sa Diffusion). Film opowiada historię zrezygnowanego niepowodzeniami aktora i jego menadżera, byłego gitarzysty rockowego i kleptomana, którzy wyruszają w podróż ostatniej szansy. Ich cel to spotkanie ze słynnym reżyserem, który odmieni ich los. Wyruszają na Biegun Północny, gdzie trwa Festiwal Filmowy Polaris. Menadżer twierdzi, że ma tam umówione spotkanie ze słynnym reżyserem, przygotowującym właśnie film. Reżyserami „Robert Mitchum nie żyje” są Francuzi: Olivier Babinet, twórca wielokrotnie nagradzanych kampanii reklamowych i teledysków, oraz fotografik Fred Kihn. Operatorem natomiast, doceniany na festiwalu Camerimage, Fin Timo Salminen. Producentami filmu są Igor Wojtowicz oraz Dawid Szurmiej ze Studia Agart. W rolach głównych występują aktorzy francuscy Pablo Nicomedes i zdobywca Złotej Palmy – Olivier Gourmet, a towarzyszą im znani polscy aktorzy, m.in. Danuta Stenka, która wcieliła się w rolę naszpikowanej witaminami komiwojażerki oraz Wojciech Pszoniak, grający postać Rektora Łódzkiej Szkoły Filmowej.

W ramach targów filmowych Marche du Film PISF, już po raz piaty, wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich oraz dwunastoma polskimi firmami produkcyjnymi, dystrybucyjnymi, Warszawskim Festiwalem Filmowym oraz Krakowskim Regionalnym Funduszem Filmowym, reprezentować będzie polską kinematografię w ramach stoiska Polish National Cinema Stand. Polskie stoisko jak co roku jest miejscem spotkań oraz wymiany doświadczeń polskich i zagranicznych producentów, przedstawicieli festiwali, agentów sprzedaży. W jego ramach organizowane są wydarzenia branżowe, między innymi spotkanie z producentami zagranicznymi na temat możliwości koprodukcyjnych oraz prezentacja działalności polskich partnerów.

Inne polskie akcenty w Cannes to prezentacja, w ramach targów Marche du Film, pięciu polskich filmów: „Matka Teresa od kotów”, w reżyserii Pawła Sali, „Milczenie jest złotem”, w reżyserii Ewy Pytki, „Różyczka”, w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego, „Wszystko co kocham, w reżyserii Jacka Borcucha oraz filmu dokumentalnego „Zbrodnia katyńska”, w reżyserii Macieja Sieńskiego. W programie targów filmów krótkometrażowych Short Film Corner zaprezentowanych zostanie natomiast aż 13 tytułów z Polski.

Do programu European Film Promotion – Producers on the Move, adresowanego do młodych producentów, wytypowana została w tym roku Kamila Polit, producentka filmu Jacka Borcucha „Wszystko co kocham”. Projekt ma na celu promocję europejskich producentów i stworzenie w przyszłości sieci wzajemnej współpracy.

63. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes potrwa do 23 maja.
 
Więcej o Polskich filmach w Cannes: www.tourist-film.com, http://robertmitchumestmort.blogspot.com.

12.05.2010