Polskie akcenty w programie Visions du Réel 2016

“Wielki Teatr” Sławomira Batyry powalczy w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych festiwalu Visions du Réel w Nyon w Szwajcarii. Ponadto film polskiego reżysera Filipa Jacobsona „Lekcja Patriotyzmu” zostanie pokazany w ramach sekcji Pierwsze kroki. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Visions du Réel odbędzie się w dniach 15-23 kwietnia 2016.

“Wielki Teatr” w konkursie

Wielki_teatr

„Wielki Teatr”, Fot. materiały prasowe

“Wielki Teatr” to 30-minutowy film debiutującego reżysera Sławomira Batyry, który podczas Visions du Réel zmierzy się w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych z siedemnastoma produkcjami z całego świata.

Teatr Wielki w Warszawie ma największą operową scenę na świecie. Dzięki cierpliwej obserwacji Sławomira Batyry mamy okazję zobaczyć to, co dzieje się za jego kulisami podczas przygotowań do spektaklu “Madame Butterfly” w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Filmowa wędrówka na drugą stronę pozwala odkryć nieznany świat, niemniej fascynujący niż to, co można zobaczyć na scenie. “Wielki Teatr” to „symfonia obrazów, dźwięków i świateł, która w metaforyczny sposób pozwala zrozumieć, jak powstaje prawdziwie wielka sztuka”.

Sławomir Batyra studiował na wydziale reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Zrealizował kilka spektakli teatralnych. Obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym dotyczącym Polskiej Stacji Polarnej Horsund, we współpracy z Instytutem Geofizyki PAN. Jest założycielem Warszawskiego Teatru Rewolucyjnego – społecznej sceny nawiązującej do tradycji teatrów robotniczych z lat trzydziestych.

Zdjęcia do filmu “Wielki Teatr” zrealizował Krzysztof Gromek, montażem zajął się Daniel Sokołowski, producentem filmu jest Adam Sokołowski/DeLord. Pokaz na festiwalu Visions du Réel będzie światową premierą obrazu.

Projekcje “Wielkiego Teatru” podczas Visions du Reel:

  • 20.04.2016, g.14:30, Capitole Fellini
  • 19.04.2016, g.14:00, Usine à Gaz

„Lekcja Patriotyzmu” w sekcji Pierwsze kroki

20-minutowy film Filipa Jacobsona „Lekcja Patriotyzmu” został włączony do pozakonkursowej sekcji Premiers Pas (Pierwsze kroki). Film opowiada o konkursie piosenki patriotycznej dla dzieci w szkole podstawowej. Filip Jacobson jest absolwentem Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz studentem Kunsthochschule für Medien Köln, w której powstał film, wsparty także przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Zdjęcia zrealizowali Filip Jacobson oraz Łukasz Ostalski. Montażystą był Tomasz Polsakiewicz. Pokaz na festiwalu Visions du Réel będzie światową premierą obrazu. Podczas Visions du Reel odbędą się dwie projekcje “Lekcji Patriotyzmu” – 21 kwietnia o godzinie 18:00 oraz 22 kwietnia o godzinie 10:00.

Visions du Réel

Visions du Réel w Nyon – jako jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie – każdego roku przyciąga reżyserów, producentów i profesjonalistów z całego świata. Wydarzenie oferuje również szeroki wachlarz wydarzeń branżowych, w tym targi koprodukcyjne, dwie sesje pitchingowe (Pitching du Réel oraz Pitching RTS „Perspectives d’un Doc”), seminaria i panele dyskusyjne w ramach programu „Doc Think Tank” czy serie spotkań poświęconych dystrybucji i sprzedaży projektów filmowych (program „Docs in Progress”).

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.visionsdureel.ch.

23.03.2016