Polskie animacje i dokumenty na Dok.Leipzig

Polskie animacje i dokumenty zakwalifikowały się do programu 57. festiwalu Dok.Leipzig, odbywającego się w dniach 27 października – 2 listopada w Lipsku. Wśród filmów znalazły się obrazy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polskie dokumenty w Lipsku

W konkursie międzynarodowym filmów dokumentalnych weźmie udział, doceniony na festiwalu w Locarno, obraz Zuzanny Solakiewicz „15 stron świata”. Do konkursu niemieckich filmów dokumentalnych zakwalifikowała się polsko-niemiecka koprodukcja Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego „Efekt domina” (film od 26 września można oglądać w polskich kinach). Z kolei w konkursie młodego kina udział weźmie Bartosz Dombrowski i jego film „6 kroków”. „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka rywalizować będzie w konkursie dokumentów krótkometrażowych.

Polskie animacje w Lipsku

W międzynarodowym konkursie filmów animowanych zaprezentowane zostaną filmy: „under_construction” Marcina Wojciechowskiego, „Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek” Karoliny Specht, „Niebieski pokój” Tomasza Siwińskiego oraz „Do serca twego” Ewy Borysewicz.

Sekcja pozakonkursowa

W pozakonkursowym międzynarodowym programie filmów dokumentalnych pokazane zostaną „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „One Man Show” Jakuba Piątka oraz „Superjednostka” Teresy Czepiec. Dla dwóch ostatnich filmów pokaz w Lipsku będzie międzynarodową premierą.

Dok Industry Training

W części przeznaczonej dla branży filmowej pokazane zostaną projekty rozwijane w trakcie warsztatów Dok.Incubator. w tym roku polskim projektem rozwijanym w ramach programu jest „Królowa Pik” Agnieszki Zwiefki. Dodatkowo pokazany zostanie dokument „Droga na K2″ Elizy Kubarskiej. Projekt brał udział w programie Dok.Restart, gdzie został doceniony co zaowocowało obecnością filmu w Lipsku. Natomiast w konferencji Dok Leipzig Net Lab poświęconej aktualnym trendom nowych mediów w zakresie dostępu do informacji i networkingu weźmie udział projekt Bartosza Glińskiego i Macieja Hameli „Chronicles of Change”. Polskie projekty będą obecne również na 10. spotkaniu koproducenckim Dok Leipzig.

 

Więcej informacji: www.dok-leipzig.de.

27.10.2014