Polskie animacje i Oscar

45 krótkometrażowych animacji będzie kandydowało do Oscara 2012, jak podała Amerykańska Akademia Filmowa. Aż 11 tytułów to filmy polskie i współfinansowane przez PISF.

 

Termin zgłaszania animowanych filmów krótkometrażowych minął 3 października. Pokazy 45 startujących w wyścigu do Oscara animacji odbędą się w Los Angeles i Nowym Jorku.

Polskie animacje w drodze do Oscara

W tym roku wśród animowanych krótkich metraży obok filmów z wytwórni takich jak Disney czy Pixar znalazły się produkcje polskie. 8 tytułów z listy to filmy z polsko-angielskiej wytwórni BreakThru Films. Warto wspomnieć, że firma ta wspólnie m.in. ze Studiem Se-Ma-For wyprodukowała najlepszą krótkometrażową animację w 2008 roku  – wówczas Oscara otrzymał realizowany w Polsce film „Piotruś i wilk” Suzie Templeton.

 

Wszytskie produkcje zgłoszone przez BreakThru Films zostaly zrealizowane w ramach projektu „Latajaca Maszyna” (powstał film pełnometrażowy i kolekcja krótkich metraży). Filmy zostały zrealizowane w koprodukcji polsko-chińskiej. W nawiasie podajemy kraj pochodzenia reżysera.

  • „Chopin’s drawings”/ „Szkice Chopina” reż Dorota Kobiela (Polska)
  • „Fat Hamster” / „Państwo Chomikowie” reż. Adam Wyrwas(Polska)
  • „Hamster Heaven” / „Chomiczy raj” reż Paul Bolger (Irlandia)
  • „Little Postman” / „Mały Listonosz” reż.  Dorota Kobiela (Polska)
  • „Night Island”/ „Nocna Wyspa” reż. Salvador Maldonado (Wenezuela)
  • „Papa’s Boy” / „Synek Tatusia” reż. Leevi Lemmetty (Finlandia)
  • „Spirits of the Piano” / „Skrzaty Fortepianu” reż Magda Osińska (Polska)
  • „The Magic Piano” / „Zaczarowany fortepian” reż Martin Clapp (Wielka Brytania)

Jak trafić do grona nominowanych?

Na oscarową listę propozycji do nominacji obok zgłoszonych filmów trafiły także obrazy nagradzane na festiwalach. Warunkiem dopuszczenia do listy kandydatów jest np. nagroda na festiwalu w Sidney, Wenecji czy Zagrzebiu. Polską imprezą, dzięki której można uzyskać nominację, jest Krakowski Festiwal Filmowy – tak było np. w przypadku nagrody na tej imprezie dla oscarowego filmu „The Wasp” Andrei Arnold. Od przyszłego roku prawo do typowania nominacji zyska także Warszawski Festiwal Filmowy.

Festiwale nominują polskie filmy

Polskie animacje nagradzano w tym roku w wielu miejscach – i tak, na przedoskarową listę trafiła „Świteź” Kamila Polaka (nagroda w Palm Springs) czy „Paths of Hate” Damiana Nenowa (wyróżnienie na festiwalu w Annecy). „Maska” braci Quay znalazła się śród kandydatów do nominacji dzięki nagrodzie na Montreal Festival du Nouveau Cinéma w Kanadzie. Lista festiwali kwalifikujących do ubiegania się o nominację znajduje się na oficjalnej stronie Oscarów.

 

Więcej o kandydujących do nominacji filmach: www.imdb.com, www.awardscircuit.com, www.awn.com, www.cartoonbrew.com, www.hitfix.com, www.ropeofsilicon.com.

 

24 stycznia 2012 poznamy 5 nominowanych do Oscara krótkich filmów animowanych.  84. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 26 lutego 2012.

 

Marta Sikorska

17.11.2011

Galerie zdjęć