Polskie animacje na 40. MFF w Annecy

13 czerwca rozpoczyna się 40. Festiwal Filmów Animowanych w Annecy. W programie imprezy znalazły się aż cztery polskie tytuły. Wydarzenie potrwa do18 czerwca.

Polskie produkcje w konkursach

W konkursie filmów studenckich wśród 54 tytułów z całego świata znalazła się krótkometrażowa animacja „Ja, zwierzę” Michaliny Musialik ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Film, przeznaczony dla widzów dorosłych, jest animowaną alegorią narodzin nienawiści w nazistowskim kostiumie. Drugą konkursową produkcją jest odcinek serialu „Basia”, zrealizowanego przez Grupę Smacznego pt. „Basia w Zoo”. Reżyserem tego odcinka jest Marcin Wasilewski, a cały serial został oparty na książkowej serii autorstwa Zofii Staneckiej, Marianny Oklejak i Doroty Nowackiej. „Basia w Zoo” zostanie pokazana w konkursie realizacji telewizyjnych wśród 28 produkcji z całego świata. Obie produkcje były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Nowe filmy Piotra Kamlera i Witolda Giersza

W pozakonkursowej prezentacji znalazły się filmy animowane Piotra Kamlera („Perpetum Mobile”) oraz Witolda Giersza („Signum”). Obok polskich produkcji w tej sekcji znajdzie się 31 krótkometrażowych animacji m.in. z Niemiec, Estonii, Tajwanu i Ekwadoru.

Warto przypomnieć, iż podczas 37. edycji festiwalu w Annecy w 2013 r. Polska była gościem honorowym imprezy. W dotychczasowej historii festiwalu, do konkursu zakwalifikowało się ponad 60 polskich filmów. Animacja „Krok” autorstwa Piotra Kamlera w 1975 roku otrzymała Grand Prix festiwalu i została wybrana filmem 30-lecia. W poprzednich edycjach festiwalu nagrodzone zostały również m.in.: „Labirynt” Jana Lenicy, „Wszystko jest liczbą” Stefana Schabenbecka, „Klatki” Mirosława Kijowicza, „Apel” Ryszarda Czekały, „Och, och…” Bronisława Zemana, „Refleksy” Jerzego Kuci, „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego, „Ściany” Piotra Dumały, „Laska” Michała Sochy.

Nagrody dla filmów współfinansowanych przez PISF

Nagrody na festiwalu zdobywają także animacje współfinansowane przez PISF. Oprócz „Drogi na drugą stronę”, która wygrała w 2012 roku, główną nagrodę festiwalu w 2007 roku zdobył również „Piotruś i wilk” Suzie Templeton. W 2011 roku w Annecy nagrodzono trzy animacje, które były współfinansowane przez PISF: „Świteź” Kamila Polaka (za najlepszy debiut), „Paths of Hate” Damiana Nenowa (wyróżnienie specjalne) i  „Maskę” Braci Quay (nagroda Sacem za muzykę autorstwa Krzysztofa Pendereckiego). W 2013 roku najlepszą animacją w konkursie studenckim został film „Ab-ovo” w reżyserii Anity Kwiatkowskiej-Naqvi. Także w 2013 roku Kapituła Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Annecy przyznała Kryształową Nagrodę Specjalną za całokształt twórczości wybitnemu animatorowi, profesorowi Jerzemu Kuci.

Więcej informacji na stronie Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

13.06.2016