Polskie animacje na Animafest 2019 w Zagrzebiu

Polskie animacje zostaną pokazane w konkursach podczas Animafest w Zagrzebiu.

„Acid Rain” w konkursie głównym

W konkursie głównym poświęconym krótkometrażowym filmom pokazany zostanie „Acid Rain” Tomka Popakula. Film był już prezentowany na Sundance i na festiwalu w Rotterdamie.

„Acid Rain” to opowieść o niecodziennym spotkaniu gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka, z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Początkowa ekscytacja podróżą autostopem opada, gdy ląduje na obrzeżach miasta w środku nocy. Na moście spostrzega postać balansującą niebezpiecznie na barierce. Tak poznaje Chudego – trochę niezrównoważonego dziwaka. Chudy mieszka w kamperze, którym jeździ, załatwiając niekoniecznie legalne sprawunki. Młoda postanawia zabrać się z Chudym. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.

Producentem filmu jest Animoon (Piotr Szczepanowicz i Grzegorz Wacławek), w koprodukcji z FINĄ, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Międzynarodową promocję i dystrybucję festiwalową filmu wspiera działająca w Krakowskiej Fundacji Filmowej agencja KFF Sales&Promotion.

Więcej o filmie: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/acid-rain-i-harda-na-sundance

Dwie polskie animacje w konkursie filmów studenckich

W konkursie filmów studenckich pokazane zostaną „An Eye For An Eye” Julii Płoch oraz „Mój dziwny starszy brat” Julii Orlik.

„An Eye For An Eye”

Film „An Eye for an Eye” opiera się na schemacie mitu bohatera, porusza temat legend i przypowieści religijnych. Akcja filmu rozgrywa się nad wielkim jeziorem, którego jeden brzeg zamieszkują żaby. Opowiadają one historie o prastarym bóstwie – Ogromnym Sumie, mieszkającym po drugiej stronie akwenu. Ich strachliwa natura zmusza je do nieoddalania się od swojego terytorium. W filmie śledzimy losy dwóch postaci: Czerwonej Żaby – mitycznego herosa, który opuścił dom szukając prawdy w wierzeniach pobratymców, i Małej Żaby – dziecka, które chce iść w ślady swojego bohatera. W trakcie rozwoju akcji ich losy łączą się a część tajemnic zostaje rozwiązana. Producentem filmu jest Akademia Sztuk Pięknych, Pracownia Filmu Animowanego w Krakowie.

„Mój dziwny starszy brat”

Głowna bohaterka to pracoholiczka, która podporządkowuje całe swoje życie pracy. Wierzy, że to jedyna słuszna droga i mimo, iż nie daje jej to szczęścia zaparcie utrzymuje swojej stanowisko. Zupełnie przeciwny stosunek do życia ma jej starszy brat, który widząc w jaki sposób żyje jego siostra usiłuje przekonać ją do zmiany. Często zachowuje się ekscentrycznie, zawstydzając siostrę przed współpracownikami, i powoli uprzykrzając jej w ten sposób życie. W pewnym momencie siostra ma dosyć natarczywości swojego brata co doprowadza do częstych kłótni a w końcu do zerwania kontaktu. Film powstał w Szkole Filmowej w Łodzi.

Wszystkie trzy filmy reprezentowane są przez Krakowską Fundację Filmową.

„Błoto” w sekcji World Panorama

W pozakonkursowej sekcji World Panorama zostanie pokazany dyplom magisterski Alicji Błaszczyńskiej pt. „Błoto”, który powstał w ramach program dydaktycznego V roku specjalności Film Animowany i Efekty Specjalne PWSFTViT w Łodzi. Producentem filmu jest Fumi Studio. W tej sekcji zostanie pokazanych 28 filmów z 24 krajów.

Znudzona związkiem kobieta porzuca chłopaka na spacerze po bagnie. Mężczyzna z początku usiłuje ją odzyskać, jednak szybko rezygnuje i idzie własną drogą. To wywołuje w kobiecie uczucie tęsknoty i żalu.

Animafest odbędzie się w dniach 3-8 czerwca 2019 roku.

Opisy filmów na podstawie informacji dostępnych na stronie: www.polishanimations.pl


11.03.2019