Polskie animacje na festiwalu Anima Mundi 2013

Po raz kolejny polskie animacje znalazły się w programie festiwalu Anima Mundi, który w tym roku odbędzie się w dniach 2-11 sierpnia w Rio de Janeiro oraz 14-18 sierpnia w São Paulo. Festiwalowi towarzyszy retrospektywa „Polska szkoła animacji – następne pokolenia”.

Konkurs filmów krótkometrażowych

Do konkursu filmów krótkometrażowych zakwalifikowały się 4 polskie animacje: „Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy” Pawła Prewenckiego, „Dróżnik” Piotra Szczepanowicza, „Ex animo” Wojciecha Wojtkowskiego i „On/Off” Piotra Ludwika.

Pozostałe sekcje

W ramach sekcji Panorama brazylijska publiczność zobaczy „Noise” Przemysława Adamskiego. Do sekcji Portfolio zakwalifikowała się polsko-japońska produkcja „Katachi” Przymysława Adamskiego i Katarzyny Kijek. W programie Animation of course znalazły się polsko-niemiecka produkcja „Bear me” Katarzyny Wilk oraz nagrodzone w Annecy „Ab ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi. W ramach sekcji Gallery publiczność obejrzy „Kigo” Izumy Yoshidy.

Polska szkoła animacji – następne pokolenia

W ramach retrospektywy „Polska szkoła animacji – następne pokolenia” widzowie mogą oglądać przegląd klasycznej, nowszej i najnowszej polskiej animacji. Wśród obrazów wybranych do przeglądu znalazły się m.in. filmy Witolda Giersza, Waleriana Borowczyka, Zbigniewa Rybczyńskiego, Daniela Szczechury, Piotra Dumały, Mariusza Wilczyńskiego, Tomasza Bagińskiego, Izabeli Plucińskiej, Marka Skrobeckiego, Wioli Sowy, Marty Pajek, Tytusa Majerskiego. Organizatorem współfinansowanej przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej retrospektywy jest Stowarzyszenie Rotunda (Festiwal Etiuda&Anima).

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.animamundi.com.br

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Paulina Bez

06.08.2013