Polskie animacje na festiwalu Golden Kuker

W sekcjach konkursowych Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Golden Kuker w Sofii znalazły się najnowsze polskie produkcje animowane. Festiwal odbędzie się w dniach 12-18 maja 2014. W programie wydarzenia znalazły się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Sekcja: Filmy do 10 minut

W tej sekcji znalazł się dokument „Ex animo” w reżyserii Wojciecha Wojtkowskiego. Film jest animowaną impresją nagrodzoną na festiwalach m.in. w Providence, Bukareszcie i Krakowie.

Animacje trwające od 10 do 45 minut

W ramach sekcji filmów 10 – 45 minut w programie festiwalu znalazła się animacja „Toto” w reżyserii Zbigniewa Czapli. Film opowiada historię chłopca wychowywanego przez samotną matkę i jednym letnim, słonecznym dniu, który niespodziewanie wyznaczył kres jego dzieciństwa.

Filmy studenckie

W kategorii filmu studenckiego znalazła się animacja Karoliny Specht „Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek”. Obraz został niedawno nagrodzony na festiwalu Ofafa w Krakowie w kategorii filmu studenckiego za szczególne walory artystyczne. Wywiad z reżyserką można przeczytać tutaj

Polskie animacje w kategorii krótkich filmów dla dzieci oraz serii telewizyjnych

Do sekcji krótkich filmów dla dzieci zakwalifikował się „Pamiętnik Florki”, odcinek „Cień” w reżyserii Janusza Martyna oraz „Miracles and inspirations” w reżyserii Moniki Dzikowicz. W kategorii filmów będących odcinkami serii telewizyjnych zobaczymy „Wiosenny koncert” w reżyserii Krzysztofa Brzozowskiego, będący częścią serii „Parauszek i przyjaciele”.

 

Więcej informacji festiwalu tu: 2014.animationfest-bg.eu

 

Magdalena Wylężałek

25.04.2014