Polskie animacje w Annecy

26 marca organizatorzy 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy (Francja) ogłosili program sekcji prezentujących filmy krótkometrażowe. W konkursach festiwalu znajdzie się aż 9 produkcji autorstwa polskich twórców. Impreza odbędzie się w dniach 10-15 czerwca.

Konkurs Filmów Krótkometrażowych

Wśród 52 tytułów, które znalazły się w Konkursie Filmów Krótkometrażowych francuskiego festiwalu są 3 tytuły autorstwa polskich animatorów: „Dróżnik” Piotra Szczepanowicza (prod. (Studio Munka – SFP i No Label, nagradzany dotąd na festiwalach w Krakowie i Banja Luce), „Liebling” Izabeli Plucińskiej (prod. Clay Traces) oraz „Ziegenort” Tomasza Popakula (prod. No Label. Film prezentowano m.in. na festiwalu w Rotterdamie). Polscy twórcy powalczą o nagrody z takimi twórcami jak Bill Plympton, Yoriko Mizushiri czy Paul Wenninger.

Animowane Seriale Telewizyjne

Wśród 27 seriali animowanych z całego świata znajdą się 2 polskie produkcje: „Kacperiada” Wojciecha Wawszczyka i Kamila Polaka oraz „Zajączek Parauszek” autorstwa Krzysztofa Brzozowskiego, Jacka Łechtańskiego i Luca Toutounghi. Obie produkcje zostały wsparte przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Najlepszy Teledysk

W konkursie na najlepszy teledysk wśród 11 tytułów znalazł się klip zrealizowany przez Przemysława Adamskiego i Katarzynę Kijek do utworu „Katachi” japońskiego muzyka Shugo Tokumaru. Polacy zmierzą się w konkursie m.in. z twórcami teledysków dla takich sław jak Bjork czy Gotye. Warto podkreślić, że w ubiegłym roku duet Adamski/Kijek otrzymał w Annecy nagrodę za najlepszy klip za teledysk zespołu We Cut Corners „Pirate’s Life”.

Szkolny Film Dyplomowy

Wśród 51 najciekawszych animowanych filmów szkolnych z całego świata zaprezentowane zostaną 3 tytuły z Polski: „Ab Ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi (PWSFTviT w Łodzi), „Ars Moriendi” Miłosza Margańskiego (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) i „Plaża” Piotra Prewenckiego (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu).

 

Polska gościem specjalnym


Gościem honorowym najbliższej edycji wydarzenia będzie Polska. Z tej okazji w programie festiwalu znajdzie się wiele polskich produkcji.

Polskie filmy nagradzane w Annecy

Festiwal w Annecy to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów animowanych na świecie. Do organizatorów w tym roku wpłynęło aż 2461 animowanych filmów krótkometrażowych. Warto wspomnieć o nagrodzonych przez ostatnie lata polskich filmach, które były współfinansowane przez PISF. W 2007 roku „Piotruś i wilk” Suzie Templeton zdobył główną nagrodę festiwalu. Rok temu polsko-rumuńska koprodukcja „Droga na drugą stronę” Ancy Damian otrzymała Grand Prix w konkursie filmów pełnometrażowych. W 2011 roku w Annecy nagrodzono trzy polskie animacje: „Świteź” Kamila Polaka (za najlepszy debiut), „Paths of Hate” Damiana Nenowa (wyróżnienie specjalne) i „Maskę” Braci Quay (nagroda Sacem za muzykę autorstwa Krzysztofa Pendereckiego).

 

Program konkursu pełnometrażowych filmów animowanych 37. Festiwalu w Annecy zostanie ogłoszony w kwietniu.

 

Więcej informacji: www.annecy.org.

 

Marta Sikorska

26.03.2013