Polskie animacje na festiwalu w Annecy

Pięć polskich animacji zostanie pokazanych podczas 36. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, który odbędzie się w dniach 4-9 czerwca 2012. Wśród polskich produkcji znalazły się również filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Droga na drugą stronę” w konkursie

W sekcji konkursowej dla pełnometrażowych animacji znalazła się współfinansowana przez PISF polsko – rumuńska koprodukcja „Droga na drugą stronę” w reżyserii Ancy Damian. Film jest połączeniem animacji, dokumentu i elementów fikcji. Jego fabuła została oparta na autentycznych wydarzeniach z lat 2007-2008, kiedy rumuński więzień Claudiu Crulic zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki w krakowskim areszcie. Polskim koproducentem filmu jest Fundacja Magellan, a jego polskim producentem – Arkadiusz Wojnarowski

Sekcje pozakonkursowe

W sekcjach pozakonkursowych 36. edycji festiwalu w Annecy znalazły się cztery krótkometrażowe polskie animacje: „The Game” w reżyserii Marcina Jańca, „Ognisty ptak” w reżyserii Andrzeja Gosienieckiego i dwa obrazy współfinansowane przez PISF: polsko-francuski debiut  „Agnieszka” w reżyserii Izabeli Bartosik-Burkhardt i  „Rondo” w reżyserii Artura Kordasa, zrealizowane w ramach programu „Młoda animacja” w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Festiwal w Annecy

Festiwal w Annecy to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów animowanych na świecie. Jest równie ważny dla filmu animowanego, jak festiwal w Cannes dla filmu aktorskiego. Co roku podczas imprezy pokazywanych jest około 180 filmów animowanych z całego świata, w kilku sekcjach konkursowych m.in.: pełen metraż, krótki metraż, serial telewizyjny, specjalny filmy telewizyjny, film edukacyjny, przemysłowy i naukowy, reklama, teledysk i film dyplomowy. Poza sekcjami konkursowymi publiczność będzie mogła obejrzeć specjalnie wyselekcjonowane animacje krótkometrażowe.

Polskie animacje w Annecy

W dotychczasowej historii festiwalu, do konkursu zakwalifikowało się ponad 60 polskich filmów. Animacja „Krok” autorstwa Piotra Kamlera, w 1975 roku otrzymała Grand Prix festiwalu i została wybrana filmem 30-lecia. W poprzednich edycjach festiwalu nagrodzone zostały również m.in.: „Labirynt” Jana Lenicy, „Wszystko jest liczbą” Stefana Schabenbecka, „Klatki” Mirosława Kijowicza, „Apel” Ryszarda Czekały, „Och, och…” Bronisława Zemana, „Refleksy” Jerzego Kuci, „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego „Ściany” Piotra Dumały, „Laska” Michała Sochy.

Nagrody dla filmów współfinansowanych przez PISF

Nagrody na festiwalu zdobywają także animacje współfinansowane przez PISF. W 2007 roku „Piotruś i wilk” Suzie Templeton zdobył główną nagrodę festiwalu. W zeszłym roku w Annecy nagrodzono trzy animacje, które by ły współfinansowane przez PISF : „Świteź” Kamila Polaka (za najlepszy debiut), „Paths of Hate” Damiana Nenowa (wyróżnienie specjalne) i „Maskę” Braci Quay (nagroda Sacem za muzykę autorstwa Krzysztofa Pendereckiego).

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.annecy.org.

 

Paulina Bez

28.05.2012