Polskie animacje na festiwalu w Hiroszimie

Dwie polskie animacje: „Snępowina” Marty Pajek i „Drwal” Pawła Dębskiego zostaną pokazane w sekcji konkursowej podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Hiroszimie, który odbędzie się w dniach 23-27 sierpnia 2012. Oba filmy były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Snępowina

Tematem filmu „Snępowina” jest sen, który istniejąc na styku światów ciała i ducha, nie daje się uchwycić ani zbadać. Dzieje się w nas, ale jednocześnie poza nami i dlatego budzi nasz niepokój. We śnie przebywamy w świecie, którego reguły są zmienne, natomiast budzimy się w miejscu, które pozornie możemy kontrolować i które wydaje się przewidywalne. Czasami, jednak nawet tam „coś” nas kontroluje i podejmuje za nas decyzje.

 

Marta Pajek jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. „Snępowina” jest jej profesjonalnym debiutem, za który 2011 roku zdobyła główną nagrodę w konkursie Anima na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda & Anima w Krakowie, główną nagrodę w konkursie krajowym podczas drugiej edycji Se-ma-for Film Festival i Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Tricky Women w Wiedniu. Animacja „Snępowina” została zrealizowana przez Fundację Filmową Se-ma-for w Łodzi. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Drwal

Pomiędzy wielkim bezkresnym oceanem otoczonym ogromnym klifem a lasem sięgającym aż po horyzont, żyje ojciec z małym synkiem. Mężczyzna jest drwalem, synek natomiast jest szczęśliwym z życia chłopcem, który nie widzi świata poza tatą. Wszystko układało się jak w bajce póki ojciec pewnego dnia nie wrócił do domu kompletnie zmieniony.

 

Animacja „Drwal” została wyprodukowana w 2011 roku przez Fumi Studio. Film zdobywa nagrody na polskich i zagranicznych festiwalach. Jest laureatem m.in. Srebrnego Lajkonika dla Najlepszej Animacji 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Grand Prix w kategorii filmów studenckich na festiwali OFAFA. Zdobył również Best Design Award w Turynie i wyróżnienie na festiwalach w Indiach i na Słowacji. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: hiroanim.org.

 

Paulina Bez

22.06.2012