Polskie animacje na festiwalu w Mariborze

W ostatni weekend sierpnia w słoweńskim Mariborze rusza pierwsza edycja festiwalu animacji poklatkowej Stoptrik. W ciągu trzech dni Stoptrik IFF zaprezentuje 52 filmy – wśród nich znajdą się ostatnie produkcje ze Studia Se-ma-for oraz program „Focus on Poland”.

 

Stroną programową festiwalu zajmują się polscy filmoznawcy Olga Bielańska i Michał Bobrowski. Obok szerokiej prezentacji dokonań polskich animatorów w programie imprezy znalazły się pokazy współczesnych międzynarodowych produkcji. W ramach prezentacji „Focus on Poland” (28 sierpnia), obok teledysków wykonanych przez twórców niezależnych pokazane zostaną filmy, które w ostatniej dekadzie zyskały uznanie jurorów polskich i zagranicznych festiwali – eksperymentalny „Monodram” (2007) Przemysława Adamskiego, wyróżniony Honorowym Dyplomem podczas 47. KFF; „Esterhazy” (2009) Izabeli Plucińskiej, animacja wyróżniona na 50. KFF oraz na festiwalu w Guanajuato (Meksyk), a także „Drżące trąby” (2010) autorstwa Natalii Brożyńskiej, film uhonorowany specjalnym wyróżnieniem w tym roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Nowych Horyzontach. W programie sekcji „Se-ma-for FF” znajdą się takie tytuły jak „Danny Boy” Marka Skrobeckiego, „Maska” braci Quay i „Underlife” Jarosława Konopki.

Stoptrik IFF to jeden z niewielu tego typu festiwali na świecie. Impreza ma nadzieję stać się częścią szerszej sieci międzynarodowych festiwali filmów animowanych. Mariborski festiwal podjął już współpracę z Krakowskim Festiwalem Filmowym, Etiudą&Animą, Se-ma-for FF oraz lublańską Animateką.

 

Więcej szczegółów na www.pekarna.org/stoptrik.

Stoptrik IFF odbędzie się w dniach 26 – 28 sierpnia.

 

Źródło informacji: www.kff.com.pl.

18.08.2011