Polskie animacje nagrodzone na Tricky Women

Aż trzy nagrody trafiły do polskich reżyserek, których filmy prezentowane były w trakcie tegorocznego konkursu na festiwalu Tricky Women.

Festiwal Tricky Women

Festiwal Tricky Women jest pierwszym i jedynym festiwalem filmów animowanych w Europie poświęconym wyłącznie twórczości kobiet. W tym roku festiwal odbył się w terminie od 15-19 marca w Wiedniu. W jury zasiadły Mitsuko Okamoto (Japonia), Vanja Andrijević (Chorwacja) i Elsy Lahner (Austria).

6 polskich projektów w programie

W trakcie festiwalu zostało zaprezentowanych aż sześć polskich filmów: „Figury niemożliwe i inne historie II” Marty Pajek, „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej, „Ciało obce” Marty Magnuskiej, „Wyjdę z siebie” Karoliny Specht, „Płoty” Natalii Krawczuk i „Ślady ulotne” Agnieszki Waszczeniuk.

Nagrody dla dwóch polskich animacji

Nagrodę publiczności Sawczynski oraz wyróżnienie jury wręczono Renacie Gąsiorowskiej za animację „Cipka”. To już kolejne nagrody dla filmu w tym miesiącu. Natomiast Marta Pajek  otrzymała 3-miesięczny staż jako artystka-rezydentka na Q21/MQ. Według jury film w prosty, ale wyrazisty sposób przenosi nas w zaskakującą podróż przez labirynty psychodelicznych, pozostających w ciągłym ruchu i ciągle zmieniających się perspektyw umysłu kobiety, która jest jednocześnie krucha i silna.

„Cipka”

„Cipka” to zabawna historia o młodej dziewczynie, która spędza wieczór w mieszkaniu. Postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Animacja zagościła już na kilkunastu międzynarodowych festiwalach, zdobywając nagrody m.in. na DOK Leipzig czy AFI Fest. Animacja została wyprodukowana przez Szkołę Filmową w Łodzi.

„Figury niemożliwe i inne historie II”

„Figury niemożliwe i inne historie II” to druga część tryptyku opartego na koncepcji figur niemożliwych czyli takich, które można narysować, ale ich występowanie w rzeczywistości jest niemożliwe. Animowany cykl autorki to wypowiedź na temat roli kobiety definiowana w trzech przestrzeniach – zaczynając od tej najbardziej intymnej – jak dom i rodzina po szerszy kontekst społeczny. Trzecia część tryptyku „Figury niemożliwe i inne historie” o roboczym tytule „Strip-tease” otrzymała dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Produkcja rozpocznie się jesienią. Producentem tryptyku Marty Pajek jest warszawskie studio animacji Animoon.

Więcej informacji o festiwalu dostępnych jest na stronie: www.trickywomen.at/en/news.

Źródło informacji: http://polishanimations.pl/pl/aktualnosci/3486/polskie_animacje_nagrodzone_na_tricky_women

20.03.2017