Polskie animacje w Brazylii

Polskie animacje zostaną pokazane na 2. Międzynarodowym Festiwalu Brasil Stop Motion, który odbędzie się w dniach 27 listopada – 1 grudnia 2012. Wśród nich znalazły się również filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Filmy ze wsparciem PISF w konkursie

W sekcji konkursowej festiwalu znalazły się polskie animacje, również współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: „Danny Boy” w reżyserii Marka Skrobeckiego, „Oczko” Elizy Płocieniak-Alvarez, „Skrzydła 3D” Krzysztofa Szafrańca i „Underlife” Jarosława Konopki.

Panorama polskiej animacji lalkowej

Z okazji przypadającego w tym roku 65-lecia polskiej animacji w ramach specjalnej sekcji Polish Stop Motion zaprezentowanych zostanie 16 filmów pokazujących różne oblicza animacji lalkowej i technik przestrzennych: „Za króla Krakusa” (1947) Zenona Wasilewskiego, „Cyrk” (1954) Włodzimierza Haupe, „Szkoła” (1959) Waleriana Borowczyka, „Koty i kociaki” (1964) Tadeusza Wilkosza, „Kwartecik” (1965) Edwarda Sturlisa, „Kundelek” (1969) Lidii Hornickiej, „Smok Barnaba” (1977) Tadeusza Wilkosza, „Wyścig” (1989) Marka Serafińskiego, „Tramwaj” (2007), „Ucieczka” (2009), „Zabawki” (2011) „Wszystkie maja po chłopoku” (2011) Moniki Kuczynieckiej, „Szafa Zbigniewa” (2010) Magdaleny Osińskiej, „Noise” (2011) Przemysława Adamskiego i Katarzyny Kijek, „Afternoon” (2009) Izabeli Plucińskiej oraz „Był sobie król…” (2011) Tytusa Majerskiego.

Festiwal Stop Motion

Organizowany od 2011 roku w Recife festiwal Brasil Stop Motion jest obecnie jednym z trzech festiwali na świecie (obok kanadyjskiego Montreal Stop Motion i polsko-słoweńskiego Stoptrik), który dedykowany jest tylko animacji lalkowej i innym animowanym technikom przestrzennym. Udział polskich filmów w festiwalu był możliwy dzięki zaangażowaniu Animation Across Borders z Łodzi, zajmującej się dystrybucją i promocją filmów animowanych.

Warsztaty

Jednym z wydarzeń festiwalu będą warsztaty animacji plastelinowej poprowadzone przez Monikę Kuczyniecką, autorkę animacji i nagradzanych teledysków plastelinowych dla takich zespołów jak Czesław Śpiewa, Dagadana, Voo Voo, Bajzel.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.brasilstopmotion.com.br.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Paulina Bez

15.11.2012