Polskie animacje w Careof DOCVA

Za sprawą projektu filmowego pt. identi_TY Animated Film Festival, w dniach 21-25 maja, mediolańska publiczność będzie miała okazję przyjrzenia się twórczości młodych polskich animatorów.

 

Identi_TY to projekt prezentujący około pięćdziesięciu wybitnych, współczesnych filmów animowanych. Program skupiony będzie wokół tematyki poszukiwania tożsamości w kontekście współczesnego świata i przestrzeni miejskiej.

 

Pierwsza prezentacja identi_TY odbyła się w 2012 roku w ramach festiwalu Przemiany w Centrum Nauki Kopernik. Duże zainteresowanie publiczności zdecydowało o dalszej realizacji projektu w galerii Careof DOCVA w Mediolanie. Wstęp na wszystkie pokazy filmowe jest bezpłatny.

Polskie animacje

Podczas identi_TY Animated Film Festival zostaną wyświetlone m.in. współfinansowane przez PISF filmy „Świteź” – adaptacja ballady Adama Mickiewicza w reżyserii Kamila Polaka, „Refreny” Wioletty Sowy z muzyką Leszka Możdżera – oniryczna opowieść o trzech pokoleniach kobiet, lalkowa animacja „Danny Boy” Marka Sobeckiego, „Snępowina” Marty Pajek – film zabierający widza w zaskakującą i niepokojącą podróż przez światy realne i wyśnione; kameralna animacja „Dróżnik” Piotra Szczepanowicza; film dokumentalno-musicalowy „Miasto Płynie” Balbiny Bruszewskiej oraz klip Przemysława Adamskiego i Katarzyny Kijek do piosenki Pirate’s Life irlandzkiej grupy We Cut Corners i najnowszy film Krzysztofa Kiwerskiego The Rolling Stones.

Nowe filmy

– Polska animacja wyrosła na tradycji takich twórców jak Julian Antonisz czy Zbigniew Rybczyński. Obecnie również produkuje się w naszym kraju szereg filmów: animacji lalkowych, wycinankowych, w technice kombinowanej czy komputerowej. Wśród autorów filmów wybranych do naszego projektu znajdują się zarówno debiutujący animatorzy, jak i doświadczeni współcześni twórcy – mówi Iwona Kamińska Gosk, jedna z kuratorek projektu.

 

Organizowany przez Stowarzyszenie Trzecia Fala projekt identi_TY Animated Film Festival jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Na podstawie informacji prasowej

10.05.2013