Polskie animacje w konkursach w Annecy

Polskie animacje zostaną pokazane w konkursach Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

Polskie animacje w konkursie krótkich metraży

W konkursie prezentującym filmy krótkometrażowe pokazanych zostanie 87 animacji. Wśród polskich filmów, które zakwalifikowały się do konkursu znalazły się:

  • „Kosmos”, reż. Daria Kopiec, prod. WJTeam – film animowany o gadającym ciele, które chce doświadczać obecności drugiego ciała.
  • „Sprawa Moczarskiego”, reż. Tomasz Siwiński, prod. Fumi Studio, Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich – film pokazujący fragment losów Kazimierza Moczarskiego, kapitana Armii Krajowej, autora „Rozmów z katem”.
  • „Ucieczka”, reż. Jarosław Konopka, prod. Studio Filmowe Anima-Pol (Łódź) – film opowiada historię kobiety i dziecka – ocalonych przez pamięć. Towarzyszy im poczucie niepewności i zagrożenia, otaczający świat nie daje szans na przetrwanie. Istnieją, ale są jakby martwi, spotykają się – ale nie widząc, żyją tylko w obrazach, w których czas powoli zaciera szczegóły, z których uciekają resztki ludzkiej niepamięci.

Polskie animacje w konkursie filmów studenckich

Trzy polskie animacje zakwalifikowały się do konkursu filmów studenckich. Łącznie w tej sekcji pokazanych zostanie 49 filmów. Polskie produkcje prezentowane w konkursie to:

  • „Cipka”, reż. Renata Gąsiorowska, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi – nagradzana na licznych festiwalach animacja o młodej dziewczynie, która spędza wieczór w mieszkaniu, gdzie postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem…
  • „O Matko!”, reż. Paulina Ziółkowska, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi – historia chłopca, który chce dorosnąć. Obserwujemy wędrówkę Matki i Syna przez miasto. Napotykają oni na swojej drodze różne sytuacje, z którymi radzą sobie jak tylko potrafią. Syn broni Matkę, wspiera ją. Ta dba o niego, rozpieszcza i chroni. Widzimy to jako bezustanne zamiany: Syn staje się na chwilę dorosły, Matka na sekundę zamienia się w małą dziewczynkę lub zmęczoną staruszkę. Żyją w symbiozie…
  • „Wcielenie”, reż. Barbara Rupik, prod. Fumi Studio, Szkoła Filmowa w Łodzi – historia mężczyzny pozostawionego sam na sam z naturą, który balansuje na granicy życia i śmierci.

Polski serial w konkursie telewizyjnym

Odcinek współfinansowanego przez PISF serialu animowanego dla dzieci „Przytul mnie” – „Operacja weekend” w reżyserii Mateusza Jarmulskiego, wyprodukowany przez Animoon (producent Grzegorz Wacławek) zakwalifikował się do sekcji konkursowej filmów telewizyjnych

Festiwal Filmów Animowanych w Annecy odbędzie się w dniach 12-17 czerwca 2017 roku.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.annecy.org

16.03.2017