Polskie animacje w konkursie

Sześć polskich animacji zakwalifikowało się do konkursu podczas 35. edycji Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Annecy we Francji.

 

O główną nagrodę w sekcji filmów krótkich, w której znalazły się w tym roku aż 42 animacje z całego świata powalczą: „Świteź” Kamila Polaka, „Maska” Braci Quay, „Dwa kroki za” Pauliny Majdy, „Millhaven” Bartka Kulasa, „Szafa Zbigniewa” Magdaleny Osińskiej, „Paths of Hate” Damiana Nenowa oraz koprodukcja polsko-norweska „Pl.ink” w reżyserii  Anne Kristin Berg .

 

Festiwal Annecy to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów animowanych na świecie. Jest równie ważny dla filmu animowanego, jak festiwal w Cannes dla filmu aktorskiego. W tym roku do udziału w imprezie zakwalifikowano 172 filmy animowane z całego świata, które zostaną pokazane w 7 sekcjach konkursowych: krótki metraż, serial telewizyjne, specjalny filmy telewizyjny, film edukacyjny, przemysłowy i naukowy, reklama, teledysk i film dyplomowy. Poza sekcjami konkursowymi publiczność będzie mogła obejrzeć 35 specjalnie wyselekcjonowanych animacji krótkometrażowych.

 

Podczas festiwalu odbędą się także największe na świecie targi animacji Mifa, w których biorą udział producenci, dystrybutorzy kinowi oraz stacje telewizyjne z całego świata.

 

W dotychczasowej historii festiwalu, do konkursu zakwalifikowało się ponad 60 polskich filmów. Nagrodzone zostały m.in.: „Labirynt” Jana Lenicy, „Wszystko jest liczbą” Stefana Schabenbecka, „Klatki” Mirosława Kijowicza, „Apel” Ryszarda Czekały, „Och, och…” Bronisława Zemana, „Refleksy” Jerzego Kuci, „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego „Ściany” Piotra Dumały, „Laska” Michała Sochy i „Piotruś i wilk” Suzie Templeton, który w  2007 roku zdobył główną nagrodę festiwalu – Kryształ Annecy.

 

W tym roku impreza odbędzie się  w dniach 6-11 czerwca.

 

Oficjalna strona festiwalu: http://www.annecy.org/home.

11.03.2011