Polskie animacje w programie 39. Clermont-Ferrand

3 lutego rozpoczął się 39. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand. W tegorocznym programie znajdują się dwa filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polskie animacje  

W tym roku w Konkursie Międzynarodowym festiwalu w Clermont-Ferrand uczestniczą 2 polskie produkcje: „Wyjdę z siebie” Karoliny Specht oraz „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej. Obydwa filmy są animacjami i za ich produkcję odpowiada Marcin Malatyński z PWSFTViT w Łodzi. W zeszłorocznej edycji udział brały również dwie animacje – „Dokument” Marcina Podolca oraz „Sexy Laundry” Izabeli Plucińskiej i fabuła Justyny Mytnik „Cokolwiek się zdarzy, kocham cię”.

Szansa dla twórców

Organizatorzy festiwalu wybrali konkursowe tytuły ze 100 zgłoszonych polskich filmów, z których część prezentowana jest podczas festiwalowych targów. Dla reżyserów jest to okazja na znalezienie zagranicznego koproducenta czy nawet zakupienia filmu do emisji przez znaczące stacje telewizyjne. Francuski festiwal już od kilku lat prezentuje i nagradza polskie filmy krótkometrażowe. W 2011 r. Grand Prix konkursu międzynarodowego zdobył obraz „Kawałek lata” Marty Minorowicz a rok później „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka otrzymały Wyróżnienie Młodego Jury. Zaś w 2014 r.  krótkometrażowy debiut fabularny Kacpra Lisowskiego „Ojcze masz” otrzymał Nagrodę Jury Studenckiego.

Więcej informacji: www.clermont-filmfest.com.  

Jessica Zalewska

08.02.2017