Polskie dokumenty na Prix Europa w Berlinie

Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej dokumenty Macieja Adamka „Razem” oraz „Obietnica dzieciństwa” Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego zakwalifikowały się na festiwal Prix Europa w Berlinie, który odbędzie się w dniach 18-25 października.

„Razem” i „Obietnica dzieciństwa” w konkursie

Dokumenty Macieja Adamka oraz Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego zostaną pokazane na festiwalu w Berlinie w sekcji konkursowej „TV Documentary”. Obok polskich produkcji w konkursie biorą udział w filmy z Belgii, Białorusi, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Serbii, Szwecji, Słowacji, Węgier i Wielkiej Brytanii.

„Razem”

„Razem” pokazuje, że relacje ze zwierzętami mogą być równie silne jak z ludźmi. Bohaterami filmu Macieja Adamka są trzy osoby, dla których relacje ze zwierzętami stały się najważniejszą częścią życia. Ich ukochane psy i koty wypełniają pustkę po bliskich, którzy odeszli, nieudanych związkach lub rekompensują brak rodziny. Producentami dokumentu są Metro Films i Telewizja Polska Program 2. Autorem zdjęć jest Mateusz Skalski, montażu Sławek Goździk, muzyki Andrzej Izdebski. Pokaz na festiwalu w Berlinie będzie międzynarodową premierą filmu.

„Obietnica dzieciństwa”

Dokument Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego opowiada historię pięciorga rodzeństwa, adaptowanego przez amerykańskie małżeństwo z domu dziecka w Przesiece koło Szklarskiej Poręby w 1997. Marzenia o szczęśliwym dzieciństwie zderzają się w „Obietnicy dzieciństwa” z brutalną rzeczywistością. Film jest zapisem dramatycznych przeżyć rodzeństwa na przełomie 15 lat. Producentem filmu jest Kalejdoskop Film studio. Autorem zdjęć jest Andrzej Adamczak, montażu Grzegorz Mazur.

Prix Europa, kilka słów o festiwalu

Festiwal rozwija swoją pozycję od 1987 roku. Jest to największ festiwal prezentujący i nagradzający produkcje medialne z dziedziny telewizji, radia i Internetu. Każdego roku przyznawane są tu nagrody dla najlepszych europejskich produkcji The European Broadcasting Festival Awards. Celem festiwalu jest promocja produkcji telewizyjnych, radiowych i internetowych oraz wsparcie europejskiej dystrybucji filmów i programów pokazywanych podczas imprezy. W tegorocznej edycji Prix Europa oprócz polskich dokumentów w programie znalazły się również wyprodukowane w Polsce audycje radiowe. W 2009 nagrodę Prix Europa dla najlepszego dokumentu zdobył film „Chemia” Pawła Łozińskiego. W 2012 specjalne wyróżnienie przyznano produkcji „Głęboka woda” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz.

 

Więcej informacji: prixeuropa.eu.

 

Na podstawie informacji prasowej

06.10.2014