Polskie dokumenty nagrodzone

Dwa polskie dokumenty „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia i „Kołysanka z Phnom Penh” Pawła Kloca, zostały nagrodzone na zakończonym 23 października 54. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych DOK Leipzig. Oba filmy są współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Lipsk nagradza dokumenty współfinansowane przez PISF

Dokument Wojciecha Staronia, który został pokazany w ramach Międzynarodowego Konkursu Dokumentów Pełnometrażowych zdobył nagrodę Srebrnego Gołębia. Złotego Gołębia otrzymał meksykański film „The Tiniest Place” w reżyserii Tatiany Huezo. W konkursie Young Talents wyróżnienie zdobyła „Kołysanka z Phnom Penh” w reżyserii Pawła Kloca. Oba dokumenty powstały dzięki współfinansowaniu PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Argentyńska lekcja

Dokument pokazuje losy 8-letniego syna reżysera, Janka, który wraz ze swoimi rodzicami jedzie na dwa lata do Argentyny. W obcym kraju, w obcej kulturze, otoczony przez język z którym wcześniej się nie zetknął, chłopiec stopniowo poznaje otaczający go świat. Przyjaźń z 11-letnią Marcią przybliża go do innej kultury, ale również wprowadza go w inną rzeczywistość społeczną, w której dzieci często borykają się z problemami na równi z dorosłymi.

Kołysanka z Phnom Penh

Film Pawła Kloca to intymna historia człowieka szukającego miłości i akceptacji. Ilan Schickman opuścił Izrael marząc o nowym życiu. Teraz mieszka w Phnom Penh w Kambodży z dziewczyną o imieniu Saran oraz jej córkami, dwuletnią Marie i sześciomiesięczną Jasmine, próbując wiązać koniec z końcem jako uliczny wróżbiarz. Różnice kulturowe oraz trudny charakter partnerki dają mu się coraz bardziej we znaki.

Polskie filmy na DOK Leipzig

Oprócz dwóch nagrodzonych polskich dokumentów w konkursie krótkometrażowych dokumentów startowało „Decrescendo” Marty Mironowicz. W ramach Programu Międzynarodowego zostały pokazane filmy dokumentalne: „Koniec lata” Piotra Stasika, „Lekarze” Tomasza Wolskiego, „Vakha i Magomed” Marty Prus i „Kiedyś będziemy szczęśliwi” Pawła Wysoczańskiego. W konkursie filmów animowanych znalazły się obrazy: „Noise” Przemysława Adamskiego i „Galeria” Roberta Procha.

Festiwal DOK Leipzig

DOK Leipzig to jedno z czołowych wydarzeń dotyczących filmu dokumentalnego i animowanego. Co roku festiwal prezentuje szeroką gamę najnowszych produkcji filmowych z całego świata. Towarzyszą mu wydarzenia branżowe, m.in. DOK Market, International DOK Leipzig Co-Production Meeting czy DOK Summit, dzięki którym możliwe jest nawiązanie wartościowych kontaktów w branży filmu dokumentalnego i animowanego oraz zdobycie wiedzy dotyczącej produkcji filmowej.

 

Więcej o festiwalu na stronie: www.dok-leipzig.de.

24.10.2011