Polskie dokumenty w Lipsku

Cztery polskie filmy startują w konkursach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku (DOK Leipzig 2009). Festiwal trwa od 26 października do 1 listopada.

 

„Aktorzy” Tomasza Wolskiego są w głównym konkursie dokumentalnym, „Tam, gdzie słońce się nie spieszy” Mateja Bobrika i „Ptaki nieloty” Michała Dawidowicza – w konkursie młodych talentów, „Laska” Michała Sochy – w konkursie animacji.

 

Cztery polskie dokumenty zostaną pokazane w sekcji Panorama: „Chemia” Pawła Łozińskiego (nagrodzona kilka dni temu Prix Europa dla najlepszego dokumentu), „Wyrok na życie” Marcina Koszałki, „Bocznica” Anny Kazejak i „Szczęśliwi Żydzi” Jonathana Rosenbauma.
W konkursie głównym znalazł się też film „17 września” Aleksandra Gutmana – koprodukcja rosyjsko-polska.

Ale to nie koniec polskiego udziału w festiwalu. W czasie pokazów specjalnych widzowie zobaczą dokument „Królik po berlińsku” Bartka Konopki (jest na liście kandydatów do oscarowych nominacji), animację „Esterhazy” Izabeli Plucińskiej, a w pokazie poświęconym rocznicy upadku muru berlińskiego – „Robotników’80” Michała Bukojemskiego, Andrzeja Chodakowskiego i Andrzeja Zajączkowskiego, „Opowieści okrągłego stołu” Piotra Bikonta i Leszka Dziumowicza oraz „Wyjście” Małgorzaty Bieńkowskiej.

 

W czasie festiwalu zostanie pokazana także polsko-niemiecka koprodukcja „Nowhere in Europe” („Kein Ort”), reż. Kerstin Nickig (film otrzymał dofinansowanie PISF).

1 listopada dowiemy się, kto zdobędzie Złotego Gołębia – główną nagrodę festiwalu. W zeszłym roku wygrał film „Do bólu” Marcina Koszałki.

 

Wszystko o festiwalu na stronie: www.dok-leipzig.de

26.10.2009