Polskie filmy dokumentalne na IDFA

Po raz kolejny polskie filmy dokumentalne mają szansę na nagrody na prestiżowym Amsterdamskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA. Polskie kino jest też obecne w sekcjach pozakonkursowych.

„Synek” i „Wieloryb z Lorino” w konkursie filmów średniometrażowych

W konkursie filmów średniometrażowych pokazywane są aż dwa polskie tytuły –  „Synek” Pawła Chorzępy i „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske. Dla obu filmów pokaz na festiwalu jest światową premierą.

„Synek”

Głównym bohaterem filmu Pawła Chorzępy jest Marcin. Chłopak został bardzo skrzywdzony przez rodziców. Matka piła w trakcie ciąży, przez co urodził się z zespołem faz, a w wieku dwunastu lat został odebrany rodzicom z powodu ich uzależnienia od alkoholu. Dom dziecka zabrał mu dzieciństwo. Czuł się tam jak w wojsku. Mimo wielu złych doświadczeń po osiągnięciu pełnoletności postanowił wrócić do ojca i podjąć próbę zbudowania z nim relacji na nowo. Znalezienie dla siebie własnego miejsca – azylu, jakim okazuje się ptaszarnia – napawają Marcina nadzieją. Jednak nieustająca opieka nad ojcem alkoholikiem wciąż podcina mu skrzydła.

„Wieloryb z Lorino”

Film Macieja Cuske opowiada historię ludzi, którzy zamieszkują jedno z najbardziej niedostępnych i najtrudniejszych do życia miejsc na Ziemi – Półwysep Czukocki. Oddzielony wąską cieśniną od Alaski Półwysep leży na północno-wschodnim krańcu Eurazji, nad Morzem Beringa i Czukockim. Obecnie mieszkają tu Rosjanie, Czukcze i Eskimosi. Film ukazuje, jak starożytna tradycja polowania na wieloryby skupia wokół siebie różnych przedstawicieli lokalnej społeczności.

„Lekcje miłości” w sekcji konkursowej First Appearance

„Lekcje miłości” to debiut Małgorzaty Goliszewskiej i Kasi Matei. Pokaz filmu jest jego światową premierą.

Główną bohaterką dokumentu jest 67-letnia Jola, kobieta, która po latach nieszczęśliwego małżeństwa postanawia odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Z Włoch, gdzie do tej pory mieszkała, przenosi się do Szczecina, miasta swojego dzieciństwa. Tu nie wszystko układa się tak, jak być może sobie wymarzyła. Są jednak też dobre strony decyzji. Jola realizuje swoje pasje: taniec oraz tworzenie piosenek i wierszy. Wsparciem jest dla niej również przyjaźń.

„The happiest thought” w programie „The New Infinity”

W konkursie IDFA DocLab Competition for Digital Storytelling znalazła się polsko-niemiecka koprodukcja Agnieszki Polskiej „The happiest thought”, interaktywny dokument, który jest częścią programu „The New Infinity”, koprodukowanego przez Berliner Festspiele / Immersion i Planetarium Hamburg.

Polskie filmy w sekcjach pozakonkursowych

W sekcji pozakonkursowej „Best of Fests” pokazywany jest film „Harda” Marcina Polara. A w ramach sekcji „Focus: Re-releasing History” widzowie obejrzą „Jeden dzień w PRL” Macieja Drygasa. Więcej o filmie „Harda” na festiwalu IDFA pisaliśmy tutaj.

„Wika” na IDFA Forum

W tym roku do udziału w międzynarodowych targach koprodukcyjnych zaproszono projekt Agnieszki Zwiefki pt. „Wika”. Bohaterką dokumentu jest tytułowa Wika. Kobieta jest najstarszą polską DJ-ką, być może i na świecie. W wieku 80 lat gra w klubach muzycznych – zarówno dla seniorów, jak i publiczności młodszej od jej wnuków. Zamiast lepić pierogi, zabawia tłumy do czwartej nad ranem i powtarza, że 80-tka to nowa 40-stka. Film zrealizowany w formule retro musicalu dokumentalnego opowie o starości, odchodzeniu i radości życia. Sceny obserwacyjne z życia Wiki i innych seniorów zostaną połączone z inscenizowanymi sekwencjami musicalowymi w stylu złotej ery polskich dansingów.

Z kolei w programie dla producentów IDFAcademy bierze udział Stanisław Zaborowski z Silver Frame

Filmy „Synek”, „Wieloryb z Lorino”, „Lekcje miłości”, „Harda” i „Wika” są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Amsterdamski Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA rozpoczął się 20 listopada i potrwa do 1 grudnia. IDFA Forum odbywa się w dniach 24-27 listopada.

Więcej informacji o programie IDFA znajduje się na stronie festiwalu.

Opisy filmów pochodzą ze strony PolishDocs.pl.

 

24.10.2019