Polskie filmy dokumentalne w programie Hot Docs 2019

Pięć polskich filmów dokumentalnych znalazło się w programie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Hot Docs w Kanadzie. Festiwal rozpocznie się 25 kwietnia.

Polskie filmy dokumentalne w sekcji Shorts

W sekcji Shorts prezentującej filmy krótkometrażowe znalazły się dokumenty „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk oraz „Love 404” Agaty Baumgart.

„Połączeni”

Film obserwuje parę 50-latków – Krzysztofa i Wiolę podczas jazdy na nartach. Krzysztof jest niewidomy, a Wiola jest jego przewodniczką. Wcześnie rano przygotowują się do jazdy. Krzysztof montuje na kaskach zestawy bluetooth, które połączą ich ze sobą. Wjeżdżają na szczyt góry wyciągiem krzesełkowym. Im wyżej się znajdują, tym więcej dowiadujemy się o ich życiu. Jednocześnie zmieniają się warunki atmosferyczne, gęstnieje mgła opadająca na stok. Kiedy Wiola i Krzysztof w końcu docierają na szczyt muszą się odnaleźć i połączyć we mgle. Krótka, prosta forma dokumentalna o miłości. Film powstał w Szkole Filmowej w Łodzi. Współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Love 404”

Dla dorastającej Reny i jej mamy internet to jedyna odskocznia od szarej codzienności. W świecie talent shows i mediów społecznościowych, miłość i sława wydają się w zasięgu klawiatury, lecz granica pomiędzy fantazją, a rzeczywistością szybko się zaciera. Film powstał w ramach programu Studia Munka „Pierwszy Dokument”. Współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polskie filmy w pozostałych sekcjach

„Symfonia fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik zostanie zaprezentowana w sekcji Artscapes, pokazującej filmy o kreatywności w tworzeniu sztuk wizualnych. W sekcji International Spectrum widzowie zobaczą z kolei film „Marek Edelman… i była miłość w Getcie” Jolanty Dylewskiej. Natomiast w sekcji World Showcase znalazła się polsko-białoruska koprodukcja „Strip and War” Andreja Kuciły.

„Symfonia fabryki Ursus”

W filmie „Symfonia fabryki Ursus”, reżyserka Jaśmina Wójcik upamiętnia losy pracowników warszawskiej fabryki. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Byli pracownicy Ursusa odtwarzają jeden dzień pracy zakładu, współtworząc porywającą wizualnie i akustycznie opowieść.

Za zdjęcia odpowiadają Jakub Wróblewski i Kacper Czubak. Producentami filmu są Zuzanna Król i Wojciech Marczewski. Film został wyprodukowany przez Wajda School & Studio. Współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Marek Edelman… i była miłość w Getcie”

„Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą filmie, nad którego scenariuszem współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu. Produkcja Otter Films. Współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film bierze też udział w konkursie głównym 16. Millennium Docs Against Gravity.

Festiwal Hot Docs jest największym festiwalem filmów dokumentalnych na kontynencie amerykańskim. Pokazom filmowym towarzyszą międzynarodowe targi filmowe i konferencje branżowe.

26. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Hot Docs odbędzie się w dniach 25 kwietnia – 5 maja 2019 roku.

Więcej informacji: www.hotdocs.ca

Opisy większości filmów pochodzą ze strony www.polishdocs.pl


01.04.2019