Polskie filmy dokumentalne z szansą na nominację do Oscara®

Współfinansowane przez PISF filmy dokumentalne „Kto napisze naszą historię” Roberty Grossman oraz „Broken Dreams” Tomasza Magierskiego mają szansę na dostanie się na skróconą listę oraz, w kolejnym etapie, na nominację do Oscara®.

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę 159 filmów dokumentalnych, które mają prawo ubiegać się o nominację do Oscara® w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

W tym roku na liście znalazły się dwa polskie tytuły „Kto napisze naszą historię” Roberty Grossman oraz „Broken Dreams” Tomasza Magierskiego.

„Kto napisze naszą historię”

Fabularyzowany film dokumentalny opowiada o Emanuelu Ringelblumie, grupie Oneg Szabat i Podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego, które jest jednym z najważniejszych świadectw Holokaustu. Od ponad 70 lat Żydowski Instytut Historyczny i Stowarzyszenie sprawują pieczę nad oryginalnymi dokumentami i materiałami Archiwum, które zostały zakonserwowane i są przechowywane w budynku, w którym spotykała się tajna grupa Oneg Szabat. W 1999 roku UNESCO wpisało Archiwum na listę „Pamięć Świata”.

W filmie Roberty Grossman wystąpili polscy aktorzy Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka, Wojciech Zieliński. Wśród ekipy znaleźli się też Marek Warszewski (scenografia), Agnieszka Hodowana (charakteryzacja), Aleksandra Staszko (kostiumy) i Tomasz Morawski (kierownictwo produkcji).

Producentką filmu jest Roberta Grossman, a producentkami wykonawczymi Nancy Spielberg oraz Anna Różalska (Match&Spark). Polskim dystrybutorem filmu jest Next Film.

Więcej o filmie:

Pokaz specjalny „Kto napisze naszą historię” na Berlinale

„Czuliśmy, że robimy ważny film”. Rozmowa z Anną Różalską, koproducentką filmu „Kto napisze naszą historię”

„Broken Dreams”

Ariana Elizabeth Bellak. Fot. materiały producenta

Drugi polski film na liście to wojenna historia sióstr Ariany i Reni Spiegel opowiedziana przy pomocy siedmiuset stronnicowego dziennika, który prowadziła Renia w młodości, zanim została zamordowana przez Niemców w Przemyślu, i współczesnego wywiadu z 86-letnią Arianą.

Ariana Spiegel w wieku 7 lat występuje na scenie „Cyrulika Warszawskiego”. Gra epizody w przedwojennych filmach, m.in. w „Gehennie” Michała Waszyńskiego. Ma 9 lat kiedy wybucha wojna. Starsza siostra Renia od stycznia 1939 roku pisze pamiętnik. Opisuje swoją samotność, pierwszą miłość, życie codzienne, najpierw pod sowiecką, a potem niemiecką okupacją w Przemyślu. Zostaje zamordowana na ulicy Przemyśla. Arianę z getta uratuje chłopak Reni. Obecnie mieszka w Nowym Jorku.

Reżyserem, scenarzystą, montażystą i producentem filmu jest Tomasz Magierski. Autorem obrazu jest Maciej Magowski, który jest też współmontażystą filmu. W filmie występują Ariana Elizabeth Bellak i Aleksandra Bernatek. Koproducentami są TVP i Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Oba filmy są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Skrócona lista 15 filmów, które mogą ubiegać się o nominację zostanie podana 16 grudnia.


20.11.2019