Polskie filmy i koprodukcje nagrodzone w Sofii

„Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego, „Światło i cień” Yesim Ustaoglu oraz Agnieszka Holland nagrodzeni na 21. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sofii.  

Nagroda Specjalna Jury dla „Ostatniej Rodziny”

Jury w składzie: Cristi Puiu, Manfred  Schmidt, Deborah Kara Unger, Anjela Nedyalkova oraz Eliza Petkova zdecydowali się przyznać filmowi „Ostatnia Rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego Nagrodę Specjalną Jury. Film został wyprodukowany przez firmę Aurum Film. W konkursie pierwszych i drugich filmów główną nagrodę jury przyznało bułgarsko-duńsko-francuskiej koprodukcji „Godless” Ralitzy Petrovej.

Specjalne wyróżnienie dla filmu „Światło i cień”

Przewodniczącym konkursu o nagrodę Domaine Boyar dla najlepszego filmu bałkańskiego był w tym roku Stefan Laudyn, dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego, oprócz niego w jury zasiedli: Stefan Uhrik i Stefan Vuldobrev. Jury tego konkurs przyznało główną nagrodę bułgarsko-greckiemu filmowi „Glory” Kristiny Grozevy i  Petara Valchanova. Specjalne wyróżnienie otrzymała turecko-niemiecko-polsko-francuska koprodukcja „Światło i cień” Yesim Ustaoglu. Polskim producentem filmu jest firma Aeroplan Film. Premiera filmu w polskich kinach odbyła się 10 marca 2017 roku. Dystrybutorem filmu w Polsce jest firma Madness.

Nagroda dla Agnieszki Holland

Specjalną nagrodę za wkład w światową kinematografię otrzymała Agnieszka Holland. Tę samą nagrodę otrzymali w tym roku również: Stoyanka Mutafova, John Savage i Adela Peeva.

21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sofii

Na tegorocznym festiwalu zaprezentowano 170 filmów z 55 krajów. Do Sofii przyjechało ponad 300 gości: reżyserów, producentów, dyrektorów festiwali oraz dziennikarzy i znawców kina. Ceremonia rozdania nagród odbyła się 18 marca 2017 roku.

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://siff.bg/en/articles/movie-news/the-awards-21st-sofia-international-film-festival

20.03.2017