Monachium, Genua, Odense

Polskie filmy w najbliższych tygodniach prezentowane będą na kilku istotnych festiwalach zagranicznych.

 

25 czerwca rozpoczął się festiwal filmowy w Monachium – Filmfest Munchen, na którym w sekcji Program Międzynarodowy pokazane zostaną dwa polskie tytuły: „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego oraz „Zero” Pawła Borowskiego. W programie prezentującym filmy dla dziecięcej widowni znalazło się natomiast obsypane nagrodami na zagranicznych festiwalach „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki. Filmfest Munchen to impreza odbywająca się od 1983 roku i będąca, obok festiwalu filmowego w Berlinie największą prezentacją światowego kina w Niemczech, odwiedzaną przez 2,5 tys. przedstawicieli branży filmowej. Festiwal zakończy się 3 lipca.

 

W podobnym terminie (28 czerwca – 4 lipca) odbędzie się 13. Genova Film Festival. Jednym z głównych gości festiwalu będzie Krzysztof Zanussi. W sekcji „ABCinema” zostaną zaprezentowane jego filmy m.in. zrealizowany we Francji i Włoszech „Il Sole Nero” z 2007 r. i „Rewizyta” z 2009 r. Na tym włoskim festiwalu pokazana zostanie także retrospektywa polskiego krótkiego metrażu. Wśród wyselekcjonowanych tytułów znalazły się filmy zrealizowane w latach 2000-2009. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć „Katedrę” i „Sztukę spadania” Tomasza Bagińskiego, „Ważki” Justyny Nowak, „Męską sprawę” Sławomira Fabickiego, „Luksus” Jarosława Sztandery czy „Pierwszy dzień” Marcina Sautera.

 

W sierpniu polskie filmy będą brały udział w 25. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych OFF w duńskim Odense. W konkursie międzynarodowym znalazły się następujące tytuły: „Hanoi-Warszawa” Katarzyny Klimkiewicz, „Małżonkowie” Dary van Dusen oraz „Szczęściarze” Tomasza Wolskiego. Duński festiwal odbędzie się w dniach 23-28 sierpnia 2010.

 

Więcej szczegółowych informacji znajduje się na stronach festiwali:

Monachium: www.filmfest-muenchen.de.
Genua: www.genovafilmfestival.org.
Odense: www.filmfestival.dk.

25.06.2010