Polskie filmy na 11. MFF w Zurychu

Polskie produkcje znalazły się w programie 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Zurychu, który odbędzie się w dniach 24 września – 4 października 2015.

„Bracia” w sekcji Special Screenings

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film dokumentalny „Bracia” w reżyserii Wojciecha Staronia zostanie pokazany w ramach sekcji Special Screenings.

– Jest to historia dwóch braci, którzy w wieku ponad 70 lat przyjechali z Kazachstanu do Polski. Byli zawsze razem, przez całe życie. Na początku zesłani do łagrów, później w sowieckim Kazachstanie, teraz w Polsce – mówiła podczas prezentacji Docs to Go! w Krakowie w 2013 roku producentka Małgorzata Staroń. Reżyser dodawał: – To film o podnoszeniu się i zaczynaniu wszystkiego od nowa. Także o finiszu – bohaterowie filmu mają teraz po 90 lat i to jest obserwowanie tego, w jaki sposób to robią, co ich różni i co ich łączy. To nas fascynuje. Tych dwóch braci stanowi jakby połówki jednego człowieka. Ja odnajduję w sobie cechy zarówno jak jednego i drugiego.

Film ze wsprciem PISF nagrodzony w Locarno

Film „Bracia” został wyprodukowany przez firmę Staroń-Film. Dokument jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Telewizję Polską oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Reżyser „Braci” Wojciech Staroń to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców filmowych, dokumentalista oraz autor zdjęć (nagrodzony m.in. Srebrnym Niedźwiedziem). Film wygrał prestiżową sekcję La Semaine de La Critique na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.

W programie festiwalu znalazła się również międzynarodowa koprodukcja z polskim udziałem „Pod elektrycznymi chmurami” w reżyserii Aleksieja Germana jr oraz serial „Wataha”.

Oficjalna strona festiwalu: https://zff.com/en/home/

Paulina Bez

14.09.2015