Polskie filmy na 18. festiwalu GoEast

Polskie filmy i koprodukcje współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej znalazły się w programie Międzynarodowego Festiwalu filmowego goEast, który odbędzie się w dniach od 18 do 24 kwietnia w Wiesbaden. 

„Twarz” filmem otwarcia

18 kwietnia festiwal rozpocznie się pozakonkursowym pokazem nagrodzonego w Berlinie nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej „Twarz”. W sekcji konkursowej zostanie zaprezentowanych 16 tytułów, a oceniać je będzie międzynarodowe jury, w składzie którego zasiądzie aktor Mateusz Kościukiewicz. Polskie kino reprezentować bedzie film „Pewnego razu w listopadzie” Andrzeja Jakimowskiego. O nagrody powalczą także koprodukcje z polskim udziałem, które otrzymały wsparcie PISF. „Miracle” – debiut litewskiej reżyserki Egle Vertelyte, litewsko-bułgarsko-polska koprodukcja, gdzie polskim producentem jest Orka Studio oraz „Listopad” (Novembri/November) w reżyserii Rainera Sarneta, estońsko-polsko-holenderska koprodukcja.

Natomiast w pozakonkursowej sekcji prezentującej filmy związane z 50. rocznicą Praskiej Wiosny znajdą się dwa filmy dokumentalne: słowacko-czesko-polsko-bułgarska koprodukcja „Okupacja 1968”, gdzie jedną z współautorek jest Magdalena Szymkóworaz zrealizowany w roku 1991 film „Usłyszcie mój krzyk” Macieja Drygasa.

goEast

Impreza odbyła się po raz pierwszy w 1991 roku z inicjatywy Niemieckiego Instytutu Filmowego. Jej celem jest zainteresowanie międzynarodowej publiczności rozwojem rynku filmowego w Europie Środkowej i Wschodniej. To także dobra okazja do spotkania środowiska i nawiązania kontaktów pomiędzy filmowcami z różnych krajów. Co roku na festiwalu widzowie mogą obejrzeć około 150 filmów: pełnometrażowych i krótkich fabuł oraz dokumentów, pokazywanych w kilku sekcjach.

Oficjalna strona festiwalu: www.filmfestival-goeast.de.


06.04.2018