Polskie filmy na 18. Guanajuato Film Festival

Polskie filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej znalazły się w programie 18. Guanajuato Film Festival, który odbędzie się w dniach 17-26 lipca 2015 w Meksyku.

Polskie filmy w konkursach i sekcjach pozakonkursowych

W tym roku widzowie festiwalu w sekcjach konkursowych zobaczą aż 3 polskie produkcje: wielokrotnie nagradzane na zagranicznych festiwalach produkcje „Nadejdą lepsze czasy” w reżyserii Hanny Polak (Konkurs Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych), „Obiekt” w reżyserii Pauliny Skibińskiej (Konkurs Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych) oraz „Sexy Laundry” w reżyserii Izabeli Plucińskiej (Konkurs Krótkometrażowych Filmów Animowanych). W ramach pokazów oscarowych zostaną zaprezentowane „Joanna” Anety Kopacz oraz „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, a w ramach sekcji poświęconej Franzowi Kafce animacja Piotra Dumały z 1991 roku „Franz Kafka”.

O festiwalu

Od początku powstania festiwalu w 1998 roku organizowany jest on ostatniego tygodnia lipca w dwóch miastach: San Miguel do Allende i Guanajuato. Festiwal w Meksyku jest wydarzeniem non profit. Co roku odbywa się tu International Pitching Market. W 2008 roku festiwal wszedł w partnerstwo z utworzoną przez festiwal w Cannes Cinéfondation Résidence. Owocem partnerstwa jest program MaxiCannes Summer Residence Program, który stanowi platformę rozwoju dla wybranych najlepszych młodych filmowców. Co roku inny kraj zapraszany jest na festiwal w roli gościa honorowego. W zeszłym roku gościem honorowym festiwalu była Polska.

Więcej informacji: www.giff.mx.

Paulina Bez

14.07.2015