Polskie filmy na 19. Black Nights w Tallinie

Polskie produkcje i koprodukcje współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej znalazły się w programie 13. Festiwalu Black Nights w Tallinie – POFF (13-29 listopada 2015).

„Świt” w Konkursie Głównym

Do Konkursu Głównego zakwalifikowała się łotewsko-estońsko-polska koprodukcja „Ausma” (polski tytuł „Świt”) w reżyserii Laily Pakalniny, której polskim koproducentem jest Staroń Film. Producentem wykonawczym filmu jest firma Miracle Worker. Autorem zdjęć do filmu jest Wojciech Staroń. Za kostiumy do filmu odpowiada Natalia Czeczott, w jednej z głównych ról zobaczymy Wiktora Zborowskiego. W 2013 r. film brał udział w targach filmowych Baltic Event Co-Production Market podczas festiwalu w Tallinie. Premierowy pokaz filmu w ramach festiwalu odbędzie się 18 listopada o godzinie 18:00.

Fotos z filmu „Świt”, fot. materiały producenta

Bohaterem filmu jest 10-letni Janis. Chłopiec jest pionierem i żyje w kołchozie o nazwie „Świt” na terenie dzisiejszej Łotwy. Jego ojciec jest wrogiem kołchozu (i systemu sowieckiego) i zamierza spalić siedzibę dyrekcji. Mały Janis zdradza i wydaje swojego ojca milicji, za co ojciec mści się, zabijając Janisa. Kto w tej sowieckiej przypowieści jest dobry, a kto zły? Historia filmu jest oparta na sowieckiej historii propagandowej o młodym pionierze Pawliku Morozowie, który zadenuncjował swego ojca tajnej milicji i w odwecie został zamordowany przez swoją rodzinę. Jego życie miało być inspiracją dla wszystkich „prawych” obywateli Związku Radzieckiego.

Polskie filmy w pozostałych sekcjach

W sekcji Panorama widzowie zobaczą w tym roku takie polskie produkcje jak: „11 minut” Jerzego Skolimowskiego, „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej oraz „Fotograf” Waldemara Krzystka.

W ramach sekcji Forum zostaną zaprezentowane: film dokumentalny „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej, „W spirali” Konrada Aksinowicza oraz „Intruz” Magnusa von Horna.

W programie festiwalu znalazły się również „Demon” Marcina Wrony (Midnight Movies), „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak (Just Film) oraz koprodukcje „Droga do Rzymu” Tomasza Mielnika i „Czarodziejska góra” Ancy Damian (Animated Dreams).

W tym roku w jury konkursów zasiądą dwaj polscy reżyserzy: Jerzy Stuhr (Konkurs Główny) i Krzysztof Zanussi (Konkurs Debiutów – Tridens). 

Oficjalna strona festiwalu Black Nights: 2015.poff.ee.

12.11.2015