Polskie filmy na 22. MFF w Busan

W programie 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan znajdą się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nowy film Bodo Koxa w sekcji Flash Forward

„Człowiek z magicznym pudełkiem”. fot. Bartosz Mrozowski/Alter Ego Pictures

W ramach sekcji Flash Forward widzowie festiwalu zobaczą w tym roku nowy film w reżyserii Bodo Koxa „Człowiek z magicznym pudełkiem”.

Warszawa, rok 2030. Wydawać by się mogło, że dla Adama (Piotr Polak) lepsze jutro było… wczoraj. Dotknięty zanikiem pamięci bohater musi zacząć wszystko od nowa. Przeprowadza się i rozpoczyna pracę w potężnej korporacji. Poznaje w niej atrakcyjną Gorię (Olga Bołądź), którą jest totalnie oczarowany. Początkowo dziewczyna opiera się jego zalotom, uparcie twierdząc, że nie jest w jej typie. Gdy jednak romans nabiera rumieńców, chłopak dokonuje niebywałego odkrycia. W swoim nowym mieszkaniu znajduje stare radio, które nadaje audycje z lat 50. Okazuje się, że niezwykły odbiornik emituje również fale umożliwiające teleportację. Podczas jednej z podróży w czasie Adam „utyka” w 1952 roku. Zaniepokojona nieobecnością ukochanego Goria podejmuje się fascynującej, ale i niebezpiecznej misji sprowadzenia go z powrotem.

Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest Bodo Kox. Film jest polsko-włoską koprodukcją. Producentem filmu jest Alter Ego Pictures, a koproducentami TVN, Studio Produkcyjne ORKA, Mazowiecki Fundusz Filmowy, Harine Films, VARGO FILMS (Włochy). „Człowiek z magicznym pudełkiem” był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

W rolach głównych w filmie zagrali Piotr Polak i Olga Bołądź. Na ekranie partnerują im m.in. Arkadiusz Jakubik, Wojciech Zieliński, Sebastian Stankiewicz, Bartosz Bielenia, Agata Buzek, Helena Norowicz. 

Pokaz filmu na festiwalu w Busan będzie jego międzynarodową premierą. Wcześniej zostanie pokazany w Konkursie Głównym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film wejdzie na ekrany polskich kin 20 października 2017. Dystrybutorem obrazu jest Kino Świat. 

W sekcji Flash Forward zostanie również pokazana niemiecko-polska koprodukcja „Under The Family Tree” w reżyserii Constanze Knoche.

„Szron” w sekcji World Cinema

„Szron”. fot. Luxbox

W sekcji World Cinema widzowie zobaczą współfinansowaną przez PISF francusko-litewsko-ukraińsko-polska koprodukcja „Szron” („Frost”) w reżyserii Sharunasa Bartasa. Polskimi koproducentkami filmu litewskiego reżysera są Maria Blicharska i Monika Sajko-Gradowska z firmy Donten & Lacroix Films. Ze strony francuskiej film koprodukują KinoElektron i Reborn Production, litewskiej Studija Kinema, a ukraińskimi koproducentami są Insight Media/Tato Film. Reżyserem filmu jest Sharunas Bartas, który wspólnie z Anną Cohen-Yanay jest również autorem scenariusza. „Szron” jest 9 filmem w karierze litewskiego reżysera. W filmie oprócz litewskich aktorów zagrali również Andrzej Chyra i francuska aktorka Vanessa Paradis. Światowa premiera „Szronu” miała miejsca na 70. MFF w Cannes (sekcja Quinzaine des Réalisateurs). Film jest w tym roku litewskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

„Hugo” w sekcji Wide Angle

„Hugo”. fot. Kosmos Production 

Kolejnym polskim akcentem na tegorocznym MFF w Busan będzie pokaz filmu dokumentalnego „Hugo” Wojciecha Klimali i Mateusza Wajdy w sekcji Wide Angle. 

Zdzisław Misiak, znany jako „Dzidek”, jest emerytowanym królem lunaparków. Po śmierci córki zamieszkuje ze swoim 7-letnim wnukiem Hugo w jednym z pozostałych po biznesie baraków. Pomimo pojawiających się trudności rodzi się między nimi niezwykła więź, która pozwala im zaleczyć rany po stracie matki chłopca. 

Pokaz filmu na festiwalu w Busan będzie jego międzynarodową premierą. Światowa premiera filmu odbędzie się podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego (13-22.10.2017), gdzie film będzie pokazany w Konkursie Filmów Dokumentalnych.

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Busan odbędzie się w dniach 12-21 października 2017. 

Szczegółowe informacje na temat programu tegorocznej edycji są dostępne na stronie: www.biff.kr/structure/kor/default.asp

Paulina Bez 

12.09.2017