Polskie filmy na 23. MFF w Busan

Jest to jeden z najważniejszych festiwali w Azji, do niedawna poświęcony wyłącznie kinu azjatyckiemu. Obecnie organizatorzy włączyli do programu kino światowe, w ramach którego pojawią się tam również polskie filmy i koprodukcje. Będzie to „Zimna wojna” (premiera koreańska), „Fuga” (premiera azjatycka), „Twarz” (premiera koreańska) oraz „High Life” (premiera azjatycka).

„Zimna wojna”, „Twarz” i „High Life” w sekcji World Cinema

W sekcji World Cinema zaprezentowane zostaną najnowsze filmy Pawła Pawlikowskiego, Małgorzaty Szumowskiej i Claire Denis. Wszystkie trzy tytuły są współfinansowane przez Polski Instytutu Sztuki Filmowej i zdążyły już zyskać przychylność widzów i krytyków na całym świecie. „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego została premierowo pokazana w Cannes, gdzie reżyser dostał nagrodę dla najlepszego reżysera. Ostatnio film otrzymał Złote Lwy dla najlepszego filmu w konkursie głównym 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Zimna wojna” została też wybrana polskim kandydatem do Oscara. Z kolei „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej zdobyła nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia – Wielką Nagrodę Jury na Berlinale. Trzecim tytułem pokazywanym w tej sekcji jest międzynarodowa koprodukcja „High Life” Claire Denis. W ostatnim czasie film miał premierę na Festiwalu Filmowym w Toronto, znalazł się też w programie festiwalu w San Sebastian.

„Fuga” w sekcji Flash Forward

W sekcji Flash Forward znalazła się „Fuga”. Premiera filmu w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, współfinansowanego przez PISF, odbyła się w Cannes, gdzie „Fuga” była pokazywana w sekcji Semaine de la Critique. Reżyserka otrzymała w Gdyni nagrodę za debiut reżyserki lub drugi film. Jury gdyńskiego festiwalu doceniło też zdjęcia Jakuba Kijowskiego. 

Łukasz Maciejewski w jury nagrody FIPRESCI

Łukasz Maciejewski, dziennikarz, krytyk filmowy, laureat nagrody Polskiej Instytutu Sztuki Filmowej za rok 2017 w kategorii książka o tematyce filmowej (za książkę „Aktorki. Odkrycia”), zasiądzie w jury nagrody FIPRESCI. Nagroda ta zostanie przyznana filmowi pokazywanemu w sekcji New Currents.

Więcej informacji: www.biff.kr/eng


27.09.2018