Polskie filmy na 28. FilmFestival Cottbus

Polskie kino jest obecne w niemal wszystkich sekcjach 28. międzynarodowego przeglądu kina wschodnioeuropejskiego FilmFestival Cottbus.

W ubiegłym roku polskie filmy zdobyły w Cottbus 7 nagród, w tym nagrodę główną dla „Dzikich róż” Anny Jadowskiej, która w tym roku oceni filmu konkursu głównego oraz przedstawi swój najnowszy projekt filmowy na targach koproducenckich Connecting Cottbus (CoCo). W tym roku festiwal rozpocznie się pokazem „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego.

„Via Carpatia” i „Ajka”  w Konkursie Filmów Fabularnych

„Via Carpatia”. Fot. materiały prasowe

W Konkursie Filmów Fabularnych, w najważniejszej kategorii festiwalu, o statuetkę Lubiny (co po łużycku oznacza „urokliwa”, „czarująca”) powalczy „Via Carpatia” Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona. Premiera filmu odbyła się na festiwalu w Karlowych Warach, a już 23 listopada film będzie można zobaczyć w polskich kinach (dystrybucja Spectator). W konkursie weźmie udział także nagrodzona w Cannes międzynarodowa koprodukcja „Ajka” Siergieja Dworcewoja. Oba filmy są współfinansowane przez PISF.

W Konkursie Krótkiego Metrażu Polskę reprezentował będzie film „60 kilo niczego” Piotra Domalewskiego.

Podczas Konkursu Kina Młodzieżowego U 18 po raz pierwszy wyświetlone zostaną filmy nagrodzone na Zielonogórskim Przeglądzie Filmów Amatorskich organizowanym przez V LO im. Krzysztofa Kieślowskiego w Zielonej Górze – szkołę, z którą FilmFestival Cottbus współpracuje między innymi w ramach organizacji warsztatów filmowych dla młodzieży, i z której pochodzą polscy członkowie trójnarodowego jury oceniającego filmy w kategorii młodego kina. Filmy „Nowy wymiar snu”, „Ulica szumiących drzew” i „Gdzie podziała się miłość” nakręcone przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych zostaną pokazane razem obok m.in. „Córki trenera” Łukasza Grzegorzka i „Drżeń” Dawida Bodzaka, „Czuwaj” Roberta Glińskiego”, „Powrotu” Magdaleny Łazarkiewicz czy „Kawek n drodze” Olmo Omerzu.

W sekcji Polskie Horyzonty będzie można zobaczyć m.in. „Rwetes” Kuby Czekaja, „Proch” i „Sweet Home Czyżewo” Jakuba Radeja, „Odnajdę cię” Beaty Dzianowicz.  

W programie sekcji Regio: Silesia pojawią się filmy skupione wokół tematyki związanej z regionem Górnego Śląska. Polskie filmy pojawią się też w sekcji Przyjaciel jako wróg. W sekcji Odsłony krajowe pokazane zostaną „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego i „Atak paniki” Pawła Maślony. W sekcji poświęconej filmom familijnym okazana zostanie krótka animacja „Opowiastki” Andrzeja Piotra Morawskiego.

Wśród wydarzeń towarzyszących festiwalowi znalazły się m.in. wystawa dzieł polskiej szkoły plakatu, prac Przemka Mateckiego oraz fotografii Ganslmeiera, którą można oglądać w Brandenburgisches Landesmuseum für moderne Kunst w Cottbus do 18 listopada 2018.

Więcej: www.filmfestivalcottbus.de


31.10.2018