Polskie filmy na 30. IDFA

Współfinansowane przez PISF filmy znajdą się w najważniejszych sekcjach festiwalu IDFA w Amsterdamie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-26 listopada.

Osiem polskich dokumentów zakwalifikowało się do udziału w tegorocznej edycji festiwalu IDFA. Sześć tytułów powalczy o nagrody w sekcjach konkursowych, a dwa zostaną pokazane w sekcjach pozakonkursowych.

30. edycja IDFA i 8 polskich filmów

Amsterdamski Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 250 000 widzów, w tym pond 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA odbędzie się w dniach 15-26 listopada i będzie to 30. edycja festiwalu.

Do Konkursu Pełnometrażowego zaproszono współfinansowany przez PISF film „Over the Limit” Marty Prus. Pokaz na IDFA będzie jednocześnie światową premierą filmu. Międzynarodową premierą w Amsterdamie może pochwalić się współfinansowany przez PISF dokument „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka, który będzie walczył tam o nagrodę w Konkursie Dokumentów Średniometrażowych oraz „Żalanasz – pusty brzeg” Marcina Sautera, który zakwalifikował się do Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Światowa premiera obu filmów odbyła się na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Do Konkursu Filmów Studenckich komisja selekcyjna zaprosiła dwa polskie filmy: „Call Me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego oraz „The Celebration” Alexandry Wesolowski, a w konkursie Kids&Docs pojawi się „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały.

W sekcji Bests of Fests, pokazującej filmy, które w minionym roku odniosły sukcesy na festiwalach filmowych, weźmie udział współfinansowany przez PISF dokument „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, który otrzymał Venice Classics Award dla najlepszego filmu dokumentalnego o kinie na 74. MFF w Wenecji, natomiast w sekcji Music Documentary znajdzie się film Macieja Bochniaka „Ethiopiques – Revolt of the Soul”.

Festiwalowi towarzyszą istniejące od 1996 roku targi filmowe Docs for Sale, które corocznie odwiedzają przedstawiciele branży dokumentalnej. Tak jak każdego roku w targowej wideotece znajdzie się kilkanaście polskich filmów dokumentalnych.

Polskie filmy na festiwalu IDFA

Polskie produkcje dokumentalne obecne są na festiwalu IDFA już od pierwszej edycji, a w ostatnich latach otrzymały na festiwalu kilka ważnych nagród i wyróżnień. W 1998 roku nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego jury przyznało filmowi Dariusza Jabłońskiego „Fotoamator”. W 2009 roku film „Sześć tygodni” Marcina Janosa Krawczyka zdobył główną nagrodę w Konkursie Dokumentów Krótkometrażowych. Rok później nominację do nagrody w kategorii filmów studenckich otrzymał „Seans w kinie Tatry” Igora Chojny. W 2012 roku aż dwa polskie filmy nominowane były do nagród IDFA – „Bad Boy – cela dla niebezpiecznych” Janusza Mrozowskiego w Konkursie Pełnometrażowym i „Rogalik” Pawła Ziemilskiego w sekcji krótkiego metrażu. W 2013 roku w sekcji dokumentów studenckich nominację otrzymała „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, a rok później Nagroda Specjalna Jury trafiła do Hanny Polak za film „Nadejdą lepsze czasy” („Something Better to Come”). W 2015 roku Festiwal wygrał film „Don Juan”, szwedzka produkcja wyreżyserowana przez Jerzego Śladkowskiego ze zdjęciami Wojciecha Staronia. Natomiast w ubiegłym roku film w reżyserii Anieli Gabryel „Kiedy ten wiatr ustanie” otrzymał ARRI IDFA Award dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów Studenckich, a „Więzi” Zofii Kowalewskiej Specjalną Nagrodę Jury.

Źródło informacji: www.polishdocs.pl.

10.10.2017