Polskie filmy na 31. IDFA

Polskie tytuły w programie 31. IDFA

W konkursie debiutów zostanie pokazany pełnometrażowy debiut reżyserski i producencki „Diagnoza” Ewy Podgórskiej. Producentką filmu jest Małgorzata Wabińska (Entertain Pictures). Więcej: www.pisf.pl/aktualnosci/diagnoza-w-konkursie-debiutow-na-31-idfa

Do konkursu dla dokumentów średniometrażowych zaproszono filmy „In Touch” Pawła Ziemilskiego oraz polsko-białoruską koprodukcję „Summa” w reżyserii Andrei Kutsila. Film dokumentalny „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk będzie rywalizował w konkursie studenckim, a „Tańczę dla ciebie” Katarzyny Lesisz weźmie udział w konkursie Kids & Docs.

Do konkursu filmów krótkometrażowych komisja selekcyjna zaprosiła film „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka. Światowa premiera filmu odbyła się na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie film zdobył nagrodę Złotego Lajkonika.

W sekcji „Luminos” pokazane zostaną dwa polskie filmy „Jazda obowiązkowa” Ewy Kochańskiej oraz „Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski” Irka Dobrowolskiego. Ostatni tytuł to polsko-amerykańska produkcja, w której producentami są m.in. Anna Dobrowolska (Film Street) oraz Leonardo DiCaprio i jego ojciec George DiCaprio. 

W specjalnym programie „Me” zaprezentowane zostaną dokumenty „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego oraz „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego. Program „Me” skupia się na osobistych i autobiograficznych filmach dokumentalnych.

W tym roku gościem honorowym festiwalu IDFA będzie Helena Třeštíková, która wybrała dziesięć ważnych i inspirujących filmów dokumentalnych innych twórców. Na liście Heleny Třeštíkovej znalazła się „Pierwsza miłość” Krzysztofa Kieślowskiego.

W jury konkursu filmów studenckich filmy oceni Klaudiusz Chrostowski, z kolei Paweł Łoziński znalazł się w jury filmów dokumentalnych dla dzieci. 

Amsterdamski Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 250 000 widzów, w tym pond 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA odbędzie się w dniach 14-25 listopada i będzie to 31. edycja festiwalu.

Polskie filmy na festiwalu IDFA

Polskie produkcje dokumentalne obecne są na festiwalu IDFA już od pierwszej edycji, a w ostatnich latach otrzymały na festiwalu kilka ważnych nagród i wyróżnień. W 1998 roku nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego jury przyznało filmowi Dariusza Jabłońskiego „Fotoamator”. W 2009 roku film „Sześć tygodni” Marcina Janosa Krawczyka zdobył główną nagrodę w Konkursie Dokumentów Krótkometrażowych. Rok później nominację do nagrody w kategorii filmów studenckich otrzymał „Seans w kinie Tatry” Igora Chojny. W 2012 roku aż dwa polskie filmy nominowane były do nagród IDFA – „Bad Boy – cela dla niebezpiecznych” Janusza Mrozowskiego w Konkursie Pełnometrażowym i „Rogalik” Pawła Ziemilskiego w sekcji krótkiego metrażu. W 2013 roku w sekcji dokumentów studenckich nominację otrzymała „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, a rok później Nagroda Specjalna Jury trafiła do Hanny Polak za film „Nadejdą lepsze czasy”. W 2015 roku festiwal wygrał film „Don Juan”, szwedzka produkcja wyreżyserowana przez Jerzego Śladkowskiego ze zdjęciami Wojciecha Staronia. W 2016 roku film w reżyserii Anieli Gabryel „Kiedy ten wiatr ustanie” otrzymał ARRI IDFA Award dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów Studenckich, a „Więzi” Zofii Kowalewskiej Specjalną Nagrodę Jury. W ubiegłym roku jury za najlepszy film studencki uznało film „Call Me Tony” studenta Szkoły Filmowej w Łodzi Klaudiusza Chrostowskiego, a „Żalanasz – pusty brzeg” Marcina Sautera został najlepszym filmem krótkometrażowym.

Festiwalowi towarzyszą istniejące od 1996 roku targi filmowe Docs for Sale, które corocznie odwiedzają przedstawiciele branży dokumentalnej. Tak jak każdego roku w targowej wideotece znajdzie się kilkanaście polskich filmów dokumentalnych.

Źródło informacji: www.polishdocs.pl


22.10.2018