Polskie filmy na 31. MFF w Palm Springs

Współfinansowane przez PISF filmy „Boże Ciało”, „Obywatel Jones”, „Sole” i „Geniusze” znalazły się w programie 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Palm Springs. Dla filmu „Geniusze” pokaz na festiwalu będzie światową premierą.

MFF w Palm Springs

Amerykański festiwal odbędzie się w dniach 3-12 stycznia, czyli tuż przed ogłoszeniem nominacji do Oscara. W programie znalazło się 51 filmów-kandydatów do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Jednym z filmów, które zakwalifikowały się na festiwal jest „Boże Ciało” Jana Komasy.

Reżyser „Bożego Ciała” weźmie udział w spotkaniu „Shortlisted: Best International Feature Film Panel”. W wydarzeniu, które odbędzie się 6 stycznia, o swoich filmach rozmawiać będą: Jan Komasa, Mati Diop („Atlantyk”, Senegal), Kantemir Balagov („Wysoka dziewczyna”, Rosja), Ladj Ly („Nędznicy”, Francja), Václav Marhoul („Malowany ptak”, Czechy), Barnabás Tóth („Those Who Remained”, Węgry), Tanel Toom („Truth and Justice”, Estonia). Więcej: https://www.psfilmfest.org/film-festival-2020/film-finder/shortlisted-best-international-feature-film-panel

„Obywatel Jones” Agnieszki Holland (prod. Film Produkcja) pokazany zostanie w sekcji „Modern Masters”, obok filmów Roya Anderssona, Wernera Herzoga, Hirokazu Koreedy czy Agnes Vardy. 

W sekcji „Focus on Italy” znalazła się włosko-polska koprodukcja „Sole” w reżyserii Carlo Sironiego. W roli głównej wystąpiła Sandra Drzymalska. Polską producentką filmu jest Agnieszka Wasiak z Lava Films.

Światowa premiera filmu „Geniusze”

Fot. Mirjam Kluka

„Geniusze” zostaną pokazani w sekcji „Wolrd Cinema Now”. Reżyserem filmu jest niemiecki twórca Thorsten Klein. Film jest niemiecko-brytyjsko-polską koprodukcją.

Film opowiada losy legendarnego polskiego matematyka – Stanisława Ulama – należącego do środowiska słynnej „lwowskiej szkoły matematycznej”, ucznia Stefana Banacha. Polski matematyk po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama.

W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.

W rolach głównych występują m.in. Philippe Tłokiński, Fabian Kocięcki i Mateusz Więcławek. Polską producentką filmu jest Joanna Szymańska z Shipsboy.

Więcej informacji o filmie „Geniusze” tutaj

Strona festiwalu. 


11.12.2019