Polskie filmy na 33. MFF w Stambule

W dniach 5 – 20 kwietnia 33. MFF w Stambule widzowie będą mogli zobaczyć najnowsze polskie filmy oraz przyjrzeć się dorobkowi polskiej animacji eksperymentalnej.

„Papusza” w konkursie głównym i nagroda dla Andrzeja Wajdy

Film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze „Papusza”, który zakwalifikował się do Konkursu Głównego, ma w tym roku szansę na zdobycie statuetki Złotego Tulipana. W sekcji „From the World of Festivals” widzowie będą mogli obejrzeć nagradzany na festiwalach film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. W sekcji „Mistrzowie” pokazane zostaną filmy „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy oraz „Psie pole” w reżyserii Lecha Majewskiego. Andrzej Wajda odbierze nagrodę za całokształt twórczości. W programie festiwalu znalazł się także pokaz filmu „Wenus w futrze” w reżyserii Romana Polańskiego. W jury konkursu międzynarodowego zasiądzie Joanna Łapińska, dyrektor artystyczna festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Wszystkie polskie pełnometrażowe filmy fabularne prezentowane na MFF w Stambule były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Antologia polskiej animacji eksperymentalnej

Z okazji 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Turcją organizatorzy festiwalu przeznaczyli osobną kategorię na prezentację dorobku polskiej animacji eksperymentalnej. W programie sekcji znalazło się 40 filmów autorstwa m.in. Waleriana Borowczyka. Zbigniewa Rybczyńskiego, Wojciecha Bąkowskiego, Juliana Antonisza, Kazimierza Bendkowskiego, Jerzego Kuci, Andrzeja Klimowskiego czy Mieczysława Waśkowskiego. W trakcie festiwalu odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony polskiemu kinu animowanemu, który poprowadzą: twórca filmów animowanych Mariusz Wilczyński oraz Adriana Prodeus dziennikarka filmowa, autorka książki biograficznej o polskich artystach Franciszku i Stefanie Themersonach.

Spotkanie polskich i tureckich producentów ze wsparciem PISF

Podczas 9. edycji „Meetings on the Bridge”, z okazji obchodzów 600-lecia stosunków polsko-tureckich, odbędzie się konferencja, w której udział wezmą polscy i tureccy młodzi producenci posiadający międzynarodowe doświadczenie. Polskę reprezentować będą m.in.  Łukasz Dzięcioł i Ewa Puszczyńska z Opus Film, Mariusz Włodarski z Lava Films, Agnieszka Kurzydło z Mental Disorder 4, Maria Blicharska z Donten&Lacroix Films oraz Małgorzata Jurczak ze Scorpion Arte.

Celem wydarzenia, którego organizatorami są Istanbul Foundation for Culture and Arts (IKSV), Instytut Adama Mickiewicza oraz PISF- Polski Instytut Sztuki Filmowej, jest nawiązanie współpracy pomiędzy przedstawicielami polskiego i tureckiego przemysłu filmowego. Dodatkowym punktem programu „Meetings on the Bridge” będą warsztaty prowadzone przez Wojciecha Staronia. Spotkanie polskich i tureckich producentów jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji: film.iksv.org

 

Magdalena Wylężałek

24.03.2014

Galerie zdjęć