Polskie filmy na 35. MFF w Moskwie

Cztery polskie filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej zostaną pokazane w sekcjach konkursowych i pozakonkursowych na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie, który odbędzie się w dniach 20-29 czerwca 2013.

„Drogówka” w Konkursie Głównym

Do Konkursu Głównego tegorocznej edycji festiwalu zakwalifikowała się „Drogówka” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Polska produkcja razem z innymi 15 filmami powalczy o główną nagrodę festiwalu – statuetkę Złotego Św. Jerzego, dla najlepszego filmu. Do tej pory laureatami tej nagrody zostali trzej polscy reżyserzy: w 1975 Andrzej Wajda za „Ziemię obiecaną”, w 1979 roku Krzysztof Kieślowski za „Amatora” i w 2000 roku Krzysztof Zanussi za „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”.

„Ojciec i syn” w konkursie dokumentów

W ramach międzynarodowego konkursu filmów dokumentalnych „Free Thought” zostanie pokazana polska produkcja „Ojciec i syn” w reżyserii Pawła Łozińskiego. Konkursowe filmy oceni międzynarodowe jury w składzie: Claas Danielsen, Coco Schrijber oraz Sergiej Dworcewoj. Zwycięzca konkursu otrzyma statuetkę Srebrnego Św. Jerzego i 5000 dolarów.

„Ostatnie piętro” i „Fuck For Forest”

 

Widzowie festiwalu zobaczą w ramach sekcji Around the World „Ostatnie piętro” w reżyserii Tadeusza Króla. Pokaz filmu na festiwalu będzie jego światową premierą. Do sekcji Wild Nights zakwalifikował się dokument „Fuck For Forest” w reżyserii Michała Marczaka.

Nagrody dla filmów współfinansowanych przez PISF

Podczas poprzednich edycji festiwalu nagrodzone zostały również filmy współfinansowane przez PISF. W 2011 roku odtwórczyni głównej roli w filmie „Joanna”, Urszula Grabowska, została uhonorowana Nagrodą Srebrnego Św. Jerzego dla Najlepszej Aktorki. Obraz Feliksa Falka zdobył także Nagrodę Rosyjskich Dziennikarzy i Nagrodę Rosyjskich Klubów Filmowych. W 2010 roku Jan Kidawa-Błoński otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za film „Różyczka”, a „Rewers” Borysa Lankosza został wybrany najlepszym filmem w sekcji „Perspectives”. W 2009 roku „Mała Moskwa” w reżyserii Waldemara Krzystka otrzymała nagrodę publiczności.

Polskie filmy ze wsparciem PISF w konkursie

W zeszłym roku do Konkursu Głównego zakwalifikował się film „80 milionów” w reżyserii Waldemara Krzystka, a w 2011 oprócz filmu „Joanna” Feliksa Falka widzowie mogli zobaczyć w ramach tej sekcji obraz „W imieniu diabła” w reżyserii Barbary Sass.

MFF w Moskwie

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie uznawany jest za jedną z najważniejszych imprez filmowych na świecie. Od zeszłej edycji jego dyrektorem jest rosyjski reżyser i aktor, Nikita Michałkow.

 

Więcej o festiwalu na stronie: www.moscowfilmfestival.ru.

 

Paulina Bez

19.06.2013

Galerie zdjęć