Polskie filmy na 38. MFF w Montrealu

Cztery filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej znalazły się w programie 38. World Film Festival w Montrealu, który odbędzie się w dniach 21 sierpnia – 1 września 2014.

„Jack Strong” i „Psie Pole”

W ramach pozakonkursowej sekcji World Greats prezentującej pełnometrażowe filmy fabularne z całego świata zostaną zaprezentowane filmy „Jack Strong” w reżyserii Władysława Pasikowskiego oraz „Psie Pole” w reżyserii Lecha Majewskiego.

„Gang Rosenthala”

Do sekcji Focus on World Cinema zakwalifikowała się polsko-rumuńsko-włosko-amerykańska koprodukcja „Gang Rosenthala” („Closer to the Moon”) w reżyserii Nae Caranfila. Film opowiada zaskakującą, zabawną i prawdziwą historię zespołu żydowskich „prawych gangsterów”, którzy w Bukareszcie w 1959 roku zorganizowali największy rabunek w historii Narodowego Banku Rumuńskiego, a następnie byli skazani na śmierć. Polskim koproducentem filmu jest Agresywna Banda. W rolę jednego z głównych bohaterów wcielił się Marcin Walewski.

„Las cieni”

Fabularna etiuda „Las cieni” w reżyserii Andrzeja Cichockiego, zrealizowana na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zostanie zaprezentowana w ramach sekcji poświęconej międzynarodowym filmom szkolnym. Głównym bohaterem filmu jest kłusownik, który staje oko w oko z wytropionym wilkiem, gdy nagle słyszy wystrzały z broni. Mężczyzna dostrzega uciekających, wystraszonych ludzi. Tymczasem w lesie gubi się jeden z biegnących – mały chłopiec. Nawet wilki przeczuwają nadciągające niebezpieczeństwo.

 

Wszystkie polskie filmy pokazywane na 38. World Film Festival w Monteealu były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji na temat festiwalu na stronie: www.ffm-montreal.org.

 

Paulina Bez

06.08.2014

Galerie zdjęć