Polskie filmy na 40. MFF w Clermont-Ferrand

W dniach 2-10 lutego odbędzie się 40. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand. W programie znalazły się polskie produkcje współfinansowane przez PISF.

Filmy krótkometrażowe z całego świata

Festiwal w Clermont Ferrand jest jednym z czołowych światowych festiwali prezentujących filmy krótkometrażowe. Co roku odbywające się równolegle z festiwalem targi filmowe przyciągają wielu przedstawicieli branży filmowej z całego świata.

„Proch”, „Jerry” i „Drżenia” w Clermont-Ferrand

W konkursach międzynarodowych znalazły się trzy polskie filmy krótkometrażowe. W konkursie Lab zostanie pokazany „Proch” Jakuba Radeja (Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – WRiTv UŚ). Nagrodzony m.in. na festiwalu w Jihlavie dokument to studium drogi, jaką musi przejść ludzkie ciało od chwili śmierci aż po pogrzeb. Kolejne etapy tej drogi (prosektorium, kostnica, cmentarz) zestawione zostają w filmie Jakuba Radeja z biurokratyczną buchalterią, która staje się udziałem również dobytku zmarłego lub zmarłej. Chłodna rejestracja losów tych materialnych pozostałości po człowieku stanowi otwartą formę, w którą wpisać można zarówno pytanie o sens egzystencji, jak i refleksję o samotności osób, których nikt nie żegna.

Kolejnym polskim filmem na festiwalu będzie „Jerry” Romana Przylipiaka (Studio Munka, HAKA Films). Ta krótkometrażowa fabuła będzie prezentowana w Konkursie Międzynarodowym. Film opowiada historię napiętnowanego przez otoczenie oszusta, obdarzonego niezwykłym darem. Główny bohater filmu jest postacią niejednoznaczną. Niektórym pomaga, inni twierdzą, że jest śmiertelnie niebezpieczny. On sam, zmęczony dotychczasowym życiem – nagle otrzymuje dar, który przychodzi do niego pod postacią… psa.

Kolejnym polskim filmem, który znalazł się w sekcji konkursowej festiwalu w Clermont-Ferrand są eksperymentalne „Drżenia” Dawida Bodzaka (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, TV i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi). „Wyobraź sobie, że jesteś w lesie. Jest ciemno, cicho i zupełnie nie pamiętasz dlaczego tam się znalazłeś. Bardzo chcesz stamtąd wyjść, ale nagle słyszysz obok siebie wycie. Coś biegnie w twoją stronę i czegoś szuka, a ty siedzisz w miejscu. Nie ruszasz się, bo nie chcesz, żeby cię zauważyło. Nagle – obok w mroku pojawia się wilk, a za nim drugi i trzeci, otaczają cię. Co robisz?” – czytamy w opisie filmu na stronie Polish Shorts.

„Deer Boy”

W sekcji Collections znalazł się film Katarzyny Gondek „Deer Boy”. Jest to opowieść o synu myśliwego, który urodził się z jelenimi rogami i o kilku zwyczajach, które towarzyszą zabijaniu tego, co kochamy. Główne role w filmie zagrali Janusz Chabior, Katarzyna Śnieżka-Sobiszewska, Eryk Maj oraz Mieszko Czachor. Ten krótki metraż jest polsko-chorwacko-belgijską koprodukcją. Wiodącymi producentami filmu są Paweł Kosuń i Agnieszka Janowska z Centrala Film. Koproducentami są belgijski Bekke Films, chorwacka Motion – Filmska Udruga oraz Stern Pictures, Alchemiq Studio, Studio Fandando, Studio PUK oraz The Fridge. Film otrzymał wsparcie finansowe z Poznań Film Comission w ramach regionalnego funduszu filmowego oraz z Chorwackiego Centrum Audiowizualnego. Już na etapie rozwoju scenariusza historia o pół-dziecku, pół-jeleniu była rozwijana najpierw na Euro Connection w Clermont-Ferrand, a później na Nisi Masa European Short Pitch 2016, gdzie „Deer Boy” zdobył nagrodę za najlepszy pitching. Była to również część Wyszehradzkiego Forum Filmowego. Film do tej pory można było zobaczyć m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz na Festival du Nouveau Cinéma – FNC w Kanadzie i Festiwalu Filmowym Sundance w USA. Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu jest Radiator IP Sales.

Szkoła Filmowa w Łodzi gościem specjalnym festiwalu

Podczas festiwalu Szkołę Filmową w Łodzi będą reprezentować Marcin Malatyński, Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy Międzynarodowej, Dagna Kidoń i Magnus von Horn, którzy spotkają się z uczestnikami festiwalu i opowiedzą o szkole. 7 lutego wezmą udział w panelu dyskusyjnym „How to promote film school productions?”, dotyczącym promocji i dystrybucji filmów studenckich.

Filmy zrealizowane w łódzkiej szkole pokazywane będą aż dziesięciokrotnie w dwóch blokach. Pierwszy z nich poświęcony będzie filmom zrealizowanym przez studentów w przeciągu ostatnich kilku lat, drugi prezentować będzie filmy studenckie najbardziej znanych absolwentów.

Lista filmów prezentowanych w obu blokach:

 • „Birthday”, reż. Jenifer Malmqvist, 2010
 • „Echo”, reż. Magnus von Horn, 2008
 • „Lokatorki”, reż. Klara Kochańska, 2015
 • „Rogalik”, reż. Paweł Ziemilski, 2012
 • „Cipka”, reż. Renata Gąsiorowska, 2016
 • „Dwaj ludzie z szafą”, reż. Roman Polański, 1958
 • „Erotyk”, reż. Jerzy Skolimowski, 1961
 • „Zabawa”, reż. Witold Leszczyński, 1960
 • „Jajko”, reż. Dorota Kędzierzawska, 1982
 • „Krakatau”, reż. Mariusz Grzegorzek, 1986
 • „Kiedy ty śpisz”, reż. Andrzej Wajda, 1953
 • „Koncert życzeń”, reż. Krzysztof Kieślowski, 1967
 • „Urząd”, reż. Krzysztof Kieślowski, 1966
 • „Kwadrat”, reż. Zbigniew Rybczyński, 1972
 • „Kirk Douglas”, reż. Feridun Erol, Marek Piwowski, 1966

Polskie filmy na Targach

Polskie filmy jak co roku będą także obecne podczas organizowanych przy festiwalu Targów Filmowych. Stoisko Polish Shorts, przygotowane przez Krakowską Fundację Filmową, będzie jednym z kilkudziesięciu stoisk narodowych prezentujących dorobek krótkometrażowy krajów z całego świata.

40. edycja festiwalu odbędzie się między 2 a 10 lutego 2018 roku.

Więcej o festiwalu: www.clermont-filmfest.org.

Źródło informacji: www.polishshorts.pl i www.filmschool.lodz.pl.


31.01.2018