Polskie filmy na 40. MFF w Denver

1 listopada rozpocznie się 40. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Denver (USA). W programie znajdą się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Szczęście świata” i „W cieniu drzewa” w Konkursie Głównym

W Konkursie Głównym 40. MFF w Denver o Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego powalczy 6 filmów z całego świata, w tym 2 tytuły współfinansowane przez PISF: „Szczęście świata” Michała Rosy oraz islandzko-duńsko-polska koprodukcja „W cieniu drzewa” („Under the Tree”/”Undir Trenu”) w reżyserii Hafsteinna Gunnara Sigurðssona. Polskie kino będzie w tym konkursie prezentowane m.in. obok nowych filmów Fatiha Akina („W ułamku sekundy”/”In the Fade”) i Joachima Thriera („Thelma”). Filmy w tej sekcji oceni jury w składzie: Gyula Gazdaz, Christopher Kamyszew i Clemence Taillandier.

Sekcja Polish Sidebar

„Festiwal Filmowy w Denver ma długą tradycję prezentacji polskiego kina w Stanach Zjednoczonych. Pokazujemy zarówno filmy weteranów jak i debiutujących filmowców, które zdobywają nagrody na całym świecie, ale rzadko trafiają do amerykańskich kin” – piszą organizatorzy festiwalu, umieszczając w tegorocznym programie specjalną sekcję Polish Sidebar, w której znalazło się aż 10 produkcji.

Obok najnowszych produkcji takich jak „Ach śpij kochanie” Krzysztofa Langa oraz „Czuwaj” Roberta Glińskiego w tej sekcji zostaną zaprezentowane filmy takie jak „Pamiętnik znaleziony w garbie” i „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego  czy „Trzy kolory. Niebieski” Krzysztofa Kieślowskiego (te 3 filmy pokazywane są także w sekcji Retrospective, gdzie znalazło się 14 filmów ważnych dla historii festiwalu). Polskie kino będzie prezentowane również w pozakonkursowej sekcji Contemporary World Cinema – tutaj będzie można obejrzeć m.in. „Dzikie róże” Anny Jadowskiej, „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy czy „Amok” Kasi Adamik.

40. MFF w Denver odbędzie się w dniach 1 – 12 listopada 2017 r.

Więcej informacji: www. denverfilmfestival.denverfilm.org.

Marta Sikorska

 

 

26.10.2017